Uyku Kaç Kalori Yakar?

0
36

Uyku Kaç Kalori Yakar? Uyku sırasında vücut hiçbir şey yapmıyor gibi görünebilir ancak nefes alıp verme, beynin çalışması ve organların işlemesi gibi fonksiyonların yerine getirilmesi az da olsa kalori yakılmasını sağlar. Uyku sırasında vücut düşük de olsa kalori yakabilmektedir. Asıl şaşırtan durum ise vücudun uyku sırasında tv izlerken yaktığı kalori kadar kalori yakması durumudur.

Uyku Kaç Kalori Yakar?

Uyku Kaç Kalori Yakar?

Uyku sırasında yakılan kalori kilo ve metabolizma durumuna göre değişmektedir. Kilo artışı olduğu sürece kalori yakma oranı da artmaktadır.

  • Uzmanlar Uyku Kaç Kalori Yakar? sorusuna; 72 kilo kadar olan birinin saatte 69, 8 saatte ise 552 kalori yakabileceğini belirtmektedir.

Her yakılan kalori miktarı kiloya göre değişebileceğinden; 54 kilo olan biri uyku sırasında 1 saatte 51 kalori, 8 saatte 408 kalori yakabilir. 90 kilo olan biri ise 1 saatte 86 kalori 8 saatte 688 kalori yakabilir.

Uyku; koşmak, yüzmek ya da yürümek gibi diğer önemli faaliyetlere oranla düşük miktarda kalori yakılmasına yardımcı olmaktadır.

  • Uyku Kaç Kalori Yakar? Sorusuna Örnek Olarak; 72 kilo olan bir uyku sırasında 1 saatte 69 kalori yakıyorsa, 1 saatlik zaman diliminde yavaş tempoda yürüyüş yapan biri 183 kalori, hızlı şekilde koşarsa 986 kalori yakabilmektedir.

Zayıflamak için günlük ihtiyacınız olan kaloriden fazlasını yakmanız gerekir. Günlük kalori ihtiyacınız karşılandıktan sonra ne kadar kalori almanız gerekiyorsa bu değerin altında yemek yemeniz gerekir.

Mesela diyelim ki günlük alacağınız kalori miktarı 2000. Gün içinde 2000 kalori alırsanız hem kilo veremezsiniz hem de kilo alamazsınız. Günde 1000 kalori eksik alırsanız bu haftada 7000 kalori yapar. Bu da sizin haftada 1 kilo vermenizi sağlar. Bunu başarmak için de diyetisyenin vermiş olduğu düşük kalorili diyete uymalısınız. Yüksek kalori yaktıran sporları düzenli şekilde uygulamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here