Tam Buğday Ekmeğinin Yararları Nelerdir?

0
21

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmek gerekir. Uzmanlar her zaman için beyaz ekmek yerine tam buğday veya tahıllı ekmek tüketimini önermektedir. Uzmanlar öneriyorsa vardır bir bildiği düşüncesinde hareket etmeliyiz. Evet tam tahıllı ekmekler beyaz ekmeğe nazaran daha pahalıdır. Ancak önemli olan sağlıksa eğer maddiyatı düşünmemekte fayda vardır. Tam Buğday Ekmeğinin Yararları hakkında bilgi edinmek isterseniz makalemize bir göz atın deriz.

Tam Buğday Ekmeğinin Yaraları Nelerdir?

Tam buğday ekmeği ile beyaz ekmek arasında üretim farkı da vardır. Tam buğday ekmeği yapılırken buğdayın bütünü kullanılmaktadır. Yani ayrıştırılmadan kullanılmaktadır. Beyaz ekmekte ise buğdayın sadece kepek ve rüşeym kısmı ayrılmaktadır. Yani yalnızca endosperm kısmı kullanılmaktadır.

Tam Buğday Ekmeğinin Yararları Nelerdir?

  • Kötü kolesterol olarak bilinen vücuda zararı olan kolesterolü düşürür.
  • Daha fazla lif içeriği sayesinde sindirim sistemi açısından faydalıdır.
  • Glisemik indeksi beyaz ekmeğe nazaran daha düşüktür. Beyaz ekmekte 70 üzerinde olan bu oran tam buğday ekmeğinde 50’lerdedir.
  • Besin değeri yüksektir. Gereken vitamin ve mineralleri içermektedir.
  • Uzun süre tok tutabilmektedir. Bu sayede hem daha besleyicidir hem de kalori açısından daha düşük olduğu için zayıflatmaktadır. 1 kalın dilim beyaz ekmek yaklaşık 100 kalori ise 1 dilim tam buğday ekmeği yaklaşık 85 kalori kadardır.
  • Tansiyon hastalarında kan basıncının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Tabi burada önemli olan kontrollü tüketilmesidir. Çünkü tam buğday ekmeği tansiyon hastalarına önerilmeyen sodyum açısından zengin bir besindir.

Tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe nazara çok daha sağlıklıdır. Uzmanlar da bu faydalarını göz önünde bulundurarak tavsiye etmektedir. Ancak tam buğday ekmeği herkes tarafından tüketilemez. Bazı sağlık sorunları olan kişilere özellikle önerilmemektedir.

Özellikle de çölyak hastalığı olanlar tam buğday ekmeği tüketmemelidir. Yine sindirim sorunu olan kişilerde ciddi sorunlara sebep olabileceği için önerilmez.

Tam buğday ekmeğini fırından direk almak yerine evde hazırlamaya ne dersiniz? Evde Tam Buğday Ekmeği Hazırlama linkini tıklayarak ekmeğinizi kendiniz hazırlayabilir ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here