Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım?

0
25

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım? Sigara kullanan insanların çoğu kilo alırım düşüncesi ile sigarayı bırakmak istemiyor. Sigarayı bırakan kişilerde kilo artışının olduğu gözlemlenmektedir. Yalnız beslenme uzmanları sigarayı bıraktıktan sonra kilo alımına engel olunmanın yollarının olduğunu belirtmektedir.

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım?

Yapılan araştırmalar neticesinde sigara bırakma sonrasında; günde 2 paket sigara için biri, günde 1 paket sigara içen birinden daha fazla kilo almaktadır. Kilo alımları ise özellikle de sigarayı bıraktıktan sonra ilk 6 ay içerisinde olmaktadır.

Bu durum sebebi ile akla sigarayı bırakanlar kilo almaya mahkum mudur? Sorusu gelmektedir. O halde sebep-nedenler ve örnekler ile sizlere sigara bırakma sonrası kilo almanızı engelleyecek açıklamalarda bulunalım.

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım? Sigarayı Bırakma Sonrasında Kilo Alımının Temel Sebepleri

Enerji

Enerji düzensizliği

Günlük alınması gereken enerji; yaşa, vücut ağırlığına, cinsiyete, metabolizmaya ve yapılan egzersize bağlı değişmektedir. Yalnız temelde harcanan enerji alınan enerjiden fazla ise kiloda artışlar olabilmektedir.

1 kg kaybetmek ya da kazanmak adına gereken enerji 7000 kaloridir. Vücuda alınan ekstra 7000 kalori 1 kg artışa neden olabilir. Harcanan her bir 7000 kalori de 1 kg azalmanıza neden olabilir. Bu sayede alınan ve harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlamanız gerekir.

Metabolizma

Metabolizmanın yavaşlaması

Metabolizma her zaman için beyin, kalp ve karaciğer gibi organların normal çalışması açısından enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Günlük olarak alınan enerjinin %70 i bu fonksiyonlar için kullanılmaktadır. Sigaranın etken maddesi nikotindir. Nikotin metabolik hızı artırır, harcanan kalori miktarını artırır. Yalnız kalori harcamak adına tercih edilecek en sağlıksız yöntem sigara kullanmaktır.

Sigara içtikten sonra metabolizmanız hızlanır. İçilen her bir sigara kalbin dk. da 10-20 kez fazla vuruş yapmasını sağlar. Sigara içenlerde kalp hastalıklarının olmasının sebebi de bu özelliğinin olmasıdır.

Sigarayı bıraktığınızda metabolizmanız yavaşlar. Olması gereken sağlıklı seviyeye kadar düşer. Normal seviyeye düşmesi bazen 1 haftayı bazen de birkaç ayı bulabilir. Ancak belirttiğimiz gibi metabolizmayı hızlandırmak için sigara kullanmamak gerekir.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi

Yapılan araştırmalar neticesinde sigarayı bırakan kişilerde yemek tüketimi artış göstermektedir. Sigara bırakımı ile tat ve koku alma hisleri normale döner. Bu yüzden iştah artar. Yemek alımında artış ile birlikte sevilen ya da sevilmeyen besinler arasında da değişiklikler olur. Yüksek kalori içermekte olan tatlı ve yağlı besinleri tüketmeye eğilim artar. Bu yüzden de kilo almanız hızlanır.

Ağızda birşey olma hissi

Ağızda bir şey olma hissi

Sigara bırakıldığında elde veya ağızda bir şeyin eksik olması sebebi ile ağız ve elin boş kalmaması düşüncesine kapılır insan. Bu yüzden sürekli bir şeyler tüketmeye odaklanır. Sürekli bir şeyler tüketmek de fazladan kalori alımını sağlar. Bu da kilo artışına sebep olmaktadır.

Stres

Yiyeceklerin stres sırasında kurtarıcı olarak algılanması durumu

Yalnız kalındığında, strese girildiğinde genelde sigara içilir. Sigara bırakıldığında ise yaşanan stresi yalnızlık gibi durumlarda sigara yerine insan kendini yemeğe verir. Sigara bırakma sonrası atıştırmaların artması ile kilo alımına sebep olur. Bu yüzden de sigarayı bırakan kişilerde kilo alımı artmaktadır.

Kilo Artışı

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım? Kilo Artışı Engellenebilir mi?

Sigara kalbe kilo almaktan ziyade daha çok zarar vermektedir. Yapılan araştırmalara göre günde 1 paket sigara içmek kalp üzerinde oluşturduğu stresin ancak 45 kg ağırlık artışı sonrası olabileceğini belirtmektedir. Bu yüzden de sigarayı bırakma sonrasında kilo artışı olsa bile bu zararın sigara kullanımı ile aynı düzeyde olmayacağı vurgulanmaktadır. Ayıca sigarayı bırakan kişilerde kansere yakalanma riski, kalp krizi riski ve inme geçirme riski de azalmaktadır.

Sigarayı bırakan insanlarda kilo artışı zorunluluk ya da kaçınılmaz bir durum olmamaktadır. Kalp hastaları üzerinde araştırılma yapılmış ve sigarayı bırakma sonrasında beslenme ve yaşam biçimi değişiklikleri sebebi ile kilo alımının engellendiği belirtilmiştir.

Sigarayı Bırakınca Kilo Alır mıyım? Alınan kaloriler dengeli beslenme programı ile düzeltilebilir. Metabolizma uygun bir egzersiz programı ile hızlandırılabilir. Yağlı besinlerden uzak durmak kilo alımını engelleyebilir. Yağlar vücuda en çok enerji veren besin grubu konumundadır. 1 g kadar yağ 9 kalori verir. Yalnız 1 g karbonhidrat ve protein 4 kalori vermektedir.

Bu örneklerden yola çıkarak yağ miktarı azaltılmış besinleri tercih etmek, aynı miktarda yemek yemeye devam etmek kilo artışına engel olabilir hatta biraz daha dikkat edilirse kilo kaybına neden olabilir.

Sigara Bırakma

Sigara Bırakma Sonrası Kilo Almamak İçin Öneriler

  • Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Yiyeceklerin içeriğinde neler olduğunu okuyun. Kalori miktarını kontrol edin.

  • Tam yağlı besinler yerine az yağlı besinler tüketmeye çalışın.

  • Yemek aralarında kalorisi düşük besinler tercih etmeye çalışın.

  • Kendinize göre; sebze ve meyve tüketimi açısından zengin, yağsız et ve ürünleri yer alan, az yağlı ve yağsız süt ve ürünleri içermekte olan, kan şekerini dengeleme görevinde olan tam tahıllı ürünlerin bulunduğu beslenme programı hazırlayın. Bu programa mutlaka uyun.

  • Şeker ve şekerli besinlerden uzak durmayı deneyin. Bu sayede kalori alımını azaltmış olursunuz. Şekerli besinleri tüketmek istediğinizde ise doğal tatlandırıcılar ile hazırlanmış olanları tüketebilirsiniz.

  • Egzersiz yapmayı deneyin. Bu sayede iştahınız baskılanır. Yeniden sigara içme isteğinizin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca stresiniz de gün geçtikçe azalmaya başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here