Şeker Hastaları İçin Süt ve Süt Ürünleri

0
11

Şeker yani diyabet hastalığınız varsa eğer yediklerinize ve içtiklerinize her koşulda dikkat etmeniz gerekir. Merak edilen bir diğer konu da Şeker Hastaları Süt ve Süt Ürünleri Yiyebilir mi? Sorusunun yanıtıdır. Aşağıda sunulu olan sorusunun yanıtını mutlaka incelemelisiniz.

Şeker Hastaları Süt ve Süt Ürünleri Yiyebilir mi?

Her koşulda ve oranda evet diyemesek de şeker hastaları için en iyi gıda süt ve süt ürünleridir.

SÜT TÜKETİMİ

Süt

Özellikle de süt şeker hastalığına en iyi gelen besin kaynağıdır. Genç, yaşlı veya hasta ayırdımı olmaksızın herkes için faydalıdır. 500 gram kadar sütte 100 gram ette bulunan protein yer alır.

Günde 0,5-1 litre kadar süt içebilirsiniz. Süt eğer sağlıklı hayvanlardan alınıyorsa uzun süte ya da birkaç kez kaynatılmaya gerek yoktur. Fazla kaynatılan süt gıda değerini düşürmektedir, hazmı da kolaylaştırır.

Süt birden içilmemeli yavaş yavaş içilmelidir. Süt birden içildiğinde midede top haline gelmektedir. Hazım olmayabilir ve gaz yapabilir. Midesinde gaz şikayeti olanlar da sütü yavaş yavaş yudumlar halinde içmelidir. Ayrıca sütün üzerine tarçın eklenmelidir.

Sütü sade içemiyorsanız eğer; kakao, kahve ya da çay ile karıştırabilirsiniz. Yalnız süte kahve, kakao ya da çay eklendiğinde hazmı zor olur, karaciğer yorulur. Bu yüzden önerilen sütü elma ya da havuç suyu ile karıştırılarak ya da üzerine tarçın veya vanilya eklenerek tüketilmesidir.

Süt; taze ekmek, pasta, makarna ya da sıcak börek ile birlikte tüketilirse eğer hazmı daha da zorlaşır. Şeker hastaları özellikle bu öneriyi dikkate almalıdır.

YOĞURT TÜKETİMİ

Yoğurt

Sütün biraz daha hazmolmuş şeklidir. Gıda değeri ise süt ile aynı olmaktadır. Sütten farkı ise yoğurdun hem gıda hem de ilaç vazifesi görüyor olmasıdır.

Fazla antibiyotik alarak bağırsak florası bozulmuş olan kişiler için özellikle faydalıdır. Bağırsak florasının yeniden teşekkülüne yardımcı olmaktadır.

Tüketilecek olan yoğurdun ekşi olmaması, mavi suyu ile tüketilmesi gerekir. Yoğurtta bol oranda B vitaminleri bulunur. Bu vitaminler ise yoğurdun suyunda bulunmaktadır. Şeker hastaları için bu oldukça önemlidir.

Süzme yoğurtta B vitaminleri yoktur. Bu yüzden hazmı zorlayarak gaz yapmaktadır. Bu sebeple şeker hastalarının tüketmemesi tavsiye edilir.

Günde ortalama 200-300 gram kadar yoğurt tüketebilirsiniz. Şeker hastaları özellikle yağsız yoğurdu tercih etmeli, yoğurdun kaymağını tüketmemelidir.

PEYNİR TÜKETİMİ

Şeker Hastaları Süt ve Süt Ürünleri

Piyasada birçok çeşitte peynir bulunmaktadır. Şeker hastaları özellikle yağsız beyaz peynir tüketmelidir. Kaşar peyniri, tulum peyniri ya da diğer tahammür etmiş ve yağlı peynirleri tüketmemelidir. Tüketirse de nadir ve az miktarda tüketmelidir.

Beyaz peynir iyi olgunlaşmış şekilde yenmektedir. Ayrıca çok da iyi bir protein kaynağı durumundadır.

Peynir açıkta kaldığında kolay bozulabilmektedir. Bu yüzden peynir suyunun içinde bırakılması gerekir. Susuz, tabağa kahvaltı için konulduğu zaman buzdolabında en fazla 2-3 güne kalabilir, sonra bozulur. Daha çok beklenmiş olan peynirin rengi sararır bu da şeker hastaları açısından sorundur.

Sağlıklı ya da hasta fark etmez, aslında herkes az ya da çok oranda peynir tüketmelidir. En önemli protein kaynağı peynirdir.

Beyaz peynir; mide yanması, mide ülseri açısından da faydalıdır. Bu gibi rahatsızlıkları olanlar günde 4-5 kez beyaz peynir tüketebilir.10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here