Şeker Hastaları için Sebzeler

2
24

Şeker Hastaları için Sebzeler; Şeker hastaları için özellikle de sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Ancak her tür sebzeyi de tüketmemeleri gerekir. Şeker Hastaları Hangi Sebzeleri Yemeli? Konusu başlığı altında merak edilen bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Şeker Hastaları için Sebzeler

Şeker Hastaları Hangi Sebzeleri Yemeli?

PATATES

Şeker hastalarını için en ideal sebzelerden biridir. Ekmek yerine şeker hastaları patates tüketebilir. Patates mideyi doyurarak açlık hissini bastırır. Günde 150-200 gram kadar patates tüketilebilir. Anca tercihen sarı patates olmalıdır. Her gün yenecek olan patates taze pişirilerek tüketilmelidir.

Patates

Patatesi şeker hastaları su içinde kaynatarak pişirmemelidir. Kızgın kül, elektrikli fırın ya da ızgarada pişirerek tüketebilir. Şeker hastaları için lazım olan madeni maddeler patates su içinde kaynatıldığında suya geçmektedir. Bu sayede patates işe yaramaz hale dönüşmektedir. Su içinde kaynattığınız patates suyunu da içebilirsiniz.

Önerilen şekilde pişirilen patatese baharat, soğan ya da zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde ekmek niyetine tüketebilirsiniz.

Pişirilerek birkaç gün bekletilmiş olan patates şeker hastalarına zarar verir.

YER ELMASI

Diyabet yani şeker hastaları için en faydalı sebzeler arasındadır. İçerisinde şekerin vücutta tutulması ve sarfı için insüline gerek yoktur. Bu açıdan şeker hastaları bolca tüketebilir. Patates gibi bu sebze de çift tabanlı tencerede suya temas etmeden buharda pişirilebilir. Kabuğu soyularak tüketilebilir.

Yer Elması

Yer elmasının hazmını kolay hale getirmek adına yemekten sonra ceviz büyüklüğünde yer elması çiğ olarak kabuğu ile birlikte tüketilmelidir.

Yer elması pekliği giderir, yaşlı ve hamile olup şeker hastası olan kişilerin kolay dışarı çıkma imkanı bulunur.

AYRICA

  • Her gün ihmal edilmeden; maydanoz, marul, tere, kuru ya da yeşil soğan, domates, biber, salatalık, roka, havuç, turp, semizotu taze ve çiğ olarak tüketilebilir. Bu sebzeleri ister direk ister salata haline getirerek tüketebilirsiniz.

Salata halinde kullanıldığında şeker hastalarına bol vitamin, madeni madde vererek hastanın aşırı susuzluk hissiyatını gidermektedir. Diğer hastalıklara karşı dayanıklı olması durumunu artırmaktadır. Diğer yemeklerin hazmedilmesini kolay hale getirmektedir. Peklik olmanın önüne geçmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Yer elmasını ilk defa duyuyorum bu kadar şeker hastalığına faydalı bir şey olacağını aklımdan geçirmemiştim sayenizde daha dengeli bir şeker oranı olacaktır bunu tüm şeker hastalarına önermeyi deneyeceğim onlar içinde faydalı olacaktır teşekkür ederiz tüm konu bilgilendirmeniz için takip ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here