Şeker Hastaları Hangi Tahıl Ürünlerini Yemeli?

0
22

Şeker hastalığı yani diyabet hastalığı olanlar yedikleri hemen her şeye dikkat etmelidir. Şekerin yükselmesi birçok kötü sonuç doğurabilmektedir. Özellikle de “Hububat” adı verilen tahıl ürünlerini tüketirken nelere dikkat etmeli? Şeker Hastaları Hangi Tahıl Ürünlerini Yemeli? Hangilerini yememeli? Sorunuzun yanıtı sayfamızdadır.

Şeker Hastaları Hangi Tahıl Ürünlerini Yemeli?

Aşağıda hemen her tahıl ürünü ve bu tahıl ürününü tüketip tüketmeyeceğiniz bilgisi bulunmaktadır.

Şeker Hastaları Hangi Tahıl Ürünlerini Yemeli?

BUĞDAY

En çok un ve mamulleri ile bulgur, irmik şeklinde kullanılmaktadır. Unun kepekli olanları daha çok tercih edilmelidir. Özellikle de şeker hastalarının ihtiyacı olan B vitaminleri kafi oranda almak adına en basit yol her gün bir miktar kadar çimlenmiş buğdayı yemeklerine karıştırarak tüketmeleridir.

Çimlenmiş Buğday Nasıl Yapılır?

1 fincan kadar sert buğdayı suda yıkayın. Buğdayı bi su bardağına koyun. Üzerinde su ekleyin ve akşamda bırakın. Sabaha kadar şişecektir. Sabah kalktığınızda süzün, bardağın ağzına 1 fincan tabağı yerleştirin ve kenara bırakın. 2 gün sonra buğdaylar çimlenecektir. 1 cm kadar pürçük salacaktır. Bu şekilde yemeye hazır olur.

BULGUR

Bulgur

Bol oranda B vitaminleri içerir. Hazmın uzun sürede olması yönünden özellikle de diyabet hastaları açısından önemlidir. İyi şekilde çiğnemek gerekir. Bulgur pilavı yapıldığında bol karabiber eklenmeli ve yanında bol yeşil salata ile tüketilmelidir.

İRMİK

İrmik

Bulgur kadar faydalı bir tahıl kaynağıdır. Çorbası yapılarak tüketilebilir.

ÇAVDAR

Çavdar

Şeker hastaları için faydalıdır. Yalnız kepekli unu kullanmak gerekir. Hazmı kolaylaştırmaktadır. Kana şekerin yavaş geçmesine neden olmaktadır. Kanı durultmaktadır. Damar tıkanmalarını ve damar sertliğini önlemektedir. Tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca çavdar ekmeğinin kızartılarak tüketilmesi önerilmektedir.

ARPA

Arpa

Kepekli arpa ekmeğinin hazmı yavaş olur. Kana da bu şekilde yavaş geçer. Unu çorba şeklinde tüketilebilir. Arpa ununda bol oranda B vitaminleri ve fosfor bulunmaktadır. Şeker hastalarının sinirlerinin yıpranmamasını sağlamaktadır. Özel şekilde hazırlanmış olan arpa çimi kanda şeker sayısının düşmesine neden olmaktadır.

DARI

Darı

Besletici ve kuvvetlendiricidir. Un, pap gibi şekillerde tüketilebilir.

MISIR

Mısır

Diyabet ve şeker hastalarının mısır unu yememesi gerekir. Mısır tiroid bezesinin çalışmasını azaltmaktadır. Bu bezenin çeşitli görevlerinin yanında vücutta gıda yakılması üzerine de rolü bulunmaktadır. Bu yüzden troid bezesinin normal çalışması gerekir. Bu bezede sorun varsa eğer doktora gidilmeli ve tedavisi uygulanmalıdır.

YULAF

Yulaf

Yulaf mısırının şeker yani diyabet hastalarına faydası vardır. Kaslarda şeker sarfını artırmaktadır. Günde 1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi süt ya da sebze suyu içinde çorba haline getirilerek tüketilirse enerji vermekle kalmaz ilaç vazifesi de görür. Yulaf ilaç gibi tesir ederek kanda şeker seviyesinin düşürülmesini sağlar. Yulaf yemek bunun yanı sıra üremi açısından da faydalıdır. Şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir. Günlük şeker verici gıda yani karbonhidrat gereksiniminin 1 yemek kaşığı olan kısmını yulaf unu ile karşılayabilirsiniz.

PİRİNÇ

Pirinç

Esmer pirincin diyabetli hastalar için faydaları vardır. Beyaz ya da parlatılmış pirinç şeker hastalarına önerilmez. Pirinç üremide faydalıdır. Üre miktarının düşmesine yardımcı olur. Tansiyonu düşürür, yaşlı olan şeker hastaları için pirinç iyi bir gıda konumundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here