Şeker Hastaları Hangi Etleri Yemeli?

2
21

Şeker hastaları için yeme programı normal sağlıklı kişilere oranla farklıdır. Bu yüzden yenmesi ve yenmemesi gereken besinler hakkında her zaman bilinçli olmaları gerekir. Şeker Hastaları Hangi Etleri Yemeli sorusunun yanıtı da tüm şeker yani diyabet hastaları tarafından merak edilir. Bu yüzden size yenmesi gereken ve yenmemesi gereken et türleri hakkındaki bilgileri aşağıda sunduk.

Şeker Hastaları Hangi Etleri Yemeli?

Hayvansal gıdalar kanda çok fazla üre ve üre asidi bırakmaktadır. Bu sayede böbreklerin çok daha kolay bir şekilde yorulmasını sağlamaktadır. Bunlar et, süt ve yumurta gibi gıdalardır.

Şeker Hastaları Hangi Etleri Yemeli

Ayrıca bu gıdaların kanı eşitleştirmekte hastanın dayanıklılığını azaltmaktadır. Şiddetli bir şekilde susuzluk hissiyatı da vermektedir. Bu açıdan şeker hastaları sağlıklı olan kişilere nazaran daha az yağlı olan hayvani gıdalar ile beslenmelidir.

Etlerde kuyruk yağı ve iç yağ gibi gözle görülen yağların dışında bizzat etin içinde dokular arasında da yağ bulunmaktadır. Hayvani yağlarda kolesterol her zaman yüksek olur. Bu nedenle şeker hastaları açısından zararlı yiyecekler kategorisine girer. Bu yağların ayrıca hazmı zordur. Biyolojik değeri düşüktür. Karaciğeri çok çabuk yormaktadır. Genel vücut sağlığı açısından da zararlıdır.

Şeker hastaları eti suda haşlayarak pişirmeli ancak pişirme suyu yenmemelidir. Etin içindeki zararlı maddeler ve yağlar suya karıştığı için tehlikelidir.

SIĞIR ETİ

Sığır Eti

Yağsız olarak tercih edilmelidir. Sığır eti kart olmamalıdır. Hazmı dana ve koyundan daha kolay olabilmektedir.

DANA ETİ

Dana Eti

Çok taze olan buzağı veya dana zararlıdır. 6. Ayından yukarı dana etinin yağsız kısımları tüketilebilir.

KOYUN ETİ

Koyun Eti

Koyun yağının hazmı kolay değildir. Yağsız yerinden olmak koşulu ile doku içinde de yağ olmaması koşulu ile çok nadir tüketilebilir.

KUZU ETİ

Kuzu Eti

Taze kuzu eti tüm hastalara ve şeker hastalara tüketilme açısından yasaktır.

SAKATAT

Sakatat

Kelle paça, karaciğer ve beyin özellikle de şeker hastaları açısından yararlı değildir. Bu tür gıdalar kandaki zararlı maddelerin artmasına yol açmaktadır. Bu yüzden tüketilmemesi tavsiye edilir.

PİLİÇ-TAVUK ETİ

Piliç Eti

Derisi alınmış, yağsız pişirilmiş beyaz etler tüketilebilir.

KAZ

Kaz Eti

Kazın yağı çok ağır olur. Şeker hastaları bu sebeple kaz eti tüketmemelidir.

HİNDİ

Hindi Eti

Hindi etinin hazmı kolaydır. Yağsız olarak haşlanmış bir şekilde tüketilebilir.

BALIK

Balık yağı şeker yani diyabet hastaları için zararlıdır. Taze ve hiç yağsız olmadığı sürece şeker hastaları balık eti tüketmemelidir.

Balık Eti

Yağsız taze balık haftada 1-2 kez günde 50-100 gram kadar yenebilir. Yağsız olmasına dikkat edilmesi gerekir. Balık ızgarada pişirilirse şeker hastaları açısından daha sağlıklı olur.

Sıraladığımız bu et ürünlerinden günde safi et olarak maksimum 100 gram kadar tüketmelisiniz. Et buz dolabında olsa bile fazla bekletilmemiş olması gerekir. Parça et 2-3 gün, kıyma ise 1-2 günden fazla dolapta bekletilmemelidir. Etlerin hazmını kolay hale getirmek amacı ile ve insana daha az zarar vermesi açısından üzerine kimyon, zencefil, kişniş, karabiber, kekik eklenerek tüketilmelidir.

2 YORUMLAR

  1. Yıllardır babam şeker hastası özellıkle kurban bayramında kavurmadan uzak durması için herşeyi yapardık. Baktık olmuyor bırşey demıyorduk. Bazen şekerle alaka rahatsız oldugunu hıssedıyorduk. Bu aradakı yazıları okuyunca meğer etle alakalı olmadıgını anladım.

    • Merhaba Fulya Hanım… Şeker hastaları belirtilen etleri tüketebilir ancak kırmızı eti kavurmadan ziyade haşlama olarak tüketmelidir. Haşlanmış et yenmeli ancak suyu içilmemelidir. Bazı etler sakıncalı olsa da haşlanmış etlerin daha az zararı vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here