Paleo Diyeti Nedir?

0
33

Paleo Diyeti Nedir? Az ya da hiç işlem görmemiş besinleri yemeye odaklı olan beslenme programıdır. İlk olarak Loren Cordion tarafından Paleo diyeti kitabı Türkiye’de Prof. Dr. Ahmet Aydın tarafından “Taş Devri Diyeti” olarak ülkemiz diline çevrilmiştir. Ayrıca bu beslenme programı; taş devri diyeti, ilkel diyet, av-avcı diyeti olarak da bilinmektedir.

Bu diyet “Bir mağara adamı gibi yemek ye ve kilo ver” sloganı ile kilo verilebileceğini savunmaktadır. Yüksek protein ve yüksek lif içermekte olan, kalori kısıtlanmadan zayıflanabileceğini vaat eden bir programdır. Paleo Diyet Listesi linkini tıklayarak bu listeye erişebilirsiniz

Paleo (Taş Devri) Diyeti Nasıl Yapılır?

paleo diyeti

Beslenme ilkelerine göre; işlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak gerekir. Olabildiğinde doğal besinler tüketmek gerekir. Bu beslenme programında tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besin grupları bulunmaktadır. Protein kaynağı olan et ve et ürünleri serbesttir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ise yasaktır. Ayrıca sebze ve meyve tüketiminde sınır yoktur. Tahıl grubundan olan besinlerin de yine tüketilmemesi gerekir. Bu diyet programında yasaklı olan besinler 3 beyaz olarak isimlendirilen; tuz, un ve şekerdir.

Diyeti uygularken diyete uyum sağlamak açısından haftanın 3 öğününde besin kısıtlaması olmamaktadır. Serbest öğüne izin verilmektedir. Kilo verimi ile birlikte bu beslenme programının yaşam şekli haline gelmesi gerekir. Program süresince egzersiz yapmaya başlanması gerekir.

Et ve et ürünlerinin özellikle tüketilmekte olduğu bu diyet programını vejeteryan ve vegan bireyleri uygulayamamaktadır. Tahıl grubundan olan besinlerin yasak olması ve et ürünlerinin fazla tüketilmesi sebebi ile maliyet açısından yüksek bir beslenme programı olarak kabul edilir. Bu nedenle her kesimden olan kişiler bu diyeti uygulayamaz.

Paleo (Taş Devri) Diyetinin Faydaları Nelerdir?

paleo diyetinin faydaları

Diyeti savunmakta olan ve diyetin kitabını yazmakta olan kişilere göre bu diyet programının sağlık açısından birçok yararı vardır. Loren Cardioan bu diyet programı ile beslenildiğinde; kanser riskinde, kalp hastalıklarının görülme riskinde, tansiyon ve diyabet hastalıklarında azalma olabileceğini savunur. Yalnız bu beslenme programının ilerleyen zamanlarda insan sağlığına etkileri hakkında yapılmış olan uzun vadeli bir klinik çalışma da bulunmamaktadır.

Paleo (Taş Devri) Diyetinin Zararları Nelerdir?

paleo diyetinin zararları

Bu diyetin sonuçlarına dair yapılmış olan geniş kapsamlı araştırmalar yoktur. Yalnız beslenme düzeni göz önünde bulundurulduğunda ilerleyen dönemlerde farklı sağlık sorunları oluşabilmektedir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi sebebi ile kalsiyum mineralinin ve D vitaminin eksikliği görülebilir. Tahıl ürünlerinin tüketilmemesi durumu B vitaminin yetersizliğine ve posadan fakir beslenmeye sebep olabilmektedir.

Vitamin ve mineral yetersizliği, posa kaynağından yeterli alınmaması durumu sebebi ile; kemik hastalıkları, karaciğer yağlanması, yorgunluk, diş çürümeleri, dikkatsizlik, halsizlik, sindirim sistemi sorunları ve ağız kokusu gibi sağlık sorunları görülebilir.

Paleo Diyetinde Yenmemesi Gereken Besinler

paleo diyetinde yenmesi gerekenler

 • Peynir, süt, kefir, dondurma, yoğurt, ayran, krema, süt tozu gibi süt ve süt ürünlerinin hiçbiri tüketilmemelidir.

 • Pirinç, bulgur, ekmek, krep, yulaf ezmesi, lazarya, makarna, sandviç gibi tahıl ürünleri tüketilmemelidir.

 • Mısır, mısır şurubu, patates gibi ürünler tüketilmemelidir.

 • Asitli içecekler, meyve suları, enerji içecekleri ve alkol tüketilmemelidir.

 • Bakla, kuru-maş fasulyesi, barbunya, nohut, mercimek, soya fasulyesi, yer fıstığı, kara fasulye, fıstık ezmesi gibi besinler tüketilmemelidir.

 • Yapay hiçbir tatlandırıcı tüketilmemelidir.

 • Tereyağı ve margarin gibi yağ çeşitleri tüketilmemelidir.

 • Şekerlemeler, bisküvi, kraker, cips, hamur işleri tüketilmemelidir.

 • Salam, sucuk, sosis gibi işlem görülmüş şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

Paleo Diyetinde Yenmesi Gereken Besinler

paleo diyetinde yenmesi gerekenler

 • Somon, ıstakoz, kılıçbalığı, alabalık, istridye, ton balığı, orkidos, yengeç, karides, sardalya gibi deniz ürünleri tüketilmelidir.

 • Tavuk, dana, hindi, biftek, tavşan, kaz, kuzu eti çeşitleri tüketilmelidir.

 • Kuşkonmaz, enginar, ıspanak, lahana, brokoli, maydanoz, patlıcan, kereviz, avokado, her tür biber çeşidi, yeşil soğan tüketilebilir.

 • Tatlı patates, pancar, bal kabağı gibi nişastalı besinler çok az miktarda tüketilebilir.

 • Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı tüketilmelidir.

 • Ceviz, kaju, badem, kabak çekirdeği, fındık, ay çekirdeği, çam fıstığı tüketilebilir.

 • Mango, erik, yaban mersini, elma, mandalina, incir, portakal, çilek, limon, ananas, şeftali, ahududu, kavun ve karpuz tüketilmelidir.

Paleo Diyeti Yapanlar Kaç Kilo Verebilir?

Paleo diyeti yapanlar kaç kilo verebilir

Diyet programında verilen kilo diyetin kalorisi ve kişinin metabolizma durumuna göre değişmektedir. Kilo verme süreci ya da hızı özellikle de kişinin metabolizmasının çalışma hızına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarına ve fiziksel aktivite durumuna bağlı olarak da değişir.

Paleo diyeti uygulayanlar haftada ortalama 1-1,5 kg kadar verilebilir. Bu gözlemlenmiştir. Ancak hızlı ve kalıcı olmadan verilen kiloların çok daha çabuk alınabileceği de unutulmamalıdır. Kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti, boyu, fiziksel aktivitesine bağlı olarak kilo verme durumu değişkenlik göstermektedir.

Bu diyet programında çok fazla besin kısıtlaması olduğu için her bireyde olumlu sonuçlar veremeyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here