Mide Balonu

0
19

Mide Balonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Mide balonu, zayıflamaya destek amacıyla, endoskopi yöntemiyle mideye yerleştirilen ve yerleştirildikten sonra içi su ile doldurulmuş balona denilir. Mide balonun görevi obez veya aşırı kilo problemi olan hastalarda kademeli olarak kilo vermesini sağlayan bir yöntemdir. İçi dolu balonun mideye yerleştirilmesi ile yemek yeme isteği azaltılmış olur ve hastaya tokluk hissi vermesini sağlar. Mide balonu yerleştirilmeden önce hasta midesine endoskopi yöntemiyle ışıklı bir boru indirilir ve hastanın midesinde herhangi bir yara, ülser veya mide fıtığı olup olmadığı kontrol edilir. Kontrol işlemi yapılıp, herhangi bir neden saptanmazsa mide balonu boş olarak mideye yerleştirilir ve yaklaşık yarım litreden oluşan özel su ile doldurulur.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mide balonu cerrahi bir müdahale değildir. Mide balonunun amacı, aşırı kilolu ve obez olan hastalarda ameliyat öncesi midesini küçültmeye hazırlama yöntemidir. Mide balonu takıldıktan 6 ay kadar sonra balon çıkartılır. Bazen, şişkinlik, kusma gibi nedenlerden dolayı hasta isteğine göre daha erken de çıkarılabilmektedir. Mide balonu hızlı kilo verme gereken durumlarda geçici tedavi yöntemi olarak uygulanır. Mideye uygulanan balon özel bir malzemeden üretilmiş olup yüksek basınca karşı dayanıklıdır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra, hasta kilo verme düzenine alıştığı şekilde devam edebilir.

Mide balonu uygulaması hasta uyutulduktan sonra, hastanın yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı incelenerek, balonun yerleştirilmesi için uygun olup olmadığına bakılır. Bütün bu işlem 10-15 dakika kadar sürebilir. Balon mideye takıldıktan sonra hastada mide krampları, bulantı veya kusma gibi belirtiler görülebilir. Aşırı kilo problemi olan şişman veya obez hastalar bu yöntem ile kilolarına oranla ciddi bir kilo kaybı yaşarlar. Ayrıca bu yöntem diyabet hastası olan kilolu kişilerde de uygulanmaktadır. Uygulamaya karar verilmeden önce uzman doktor tercihi iyi yapılmalıdır. Mide balonu takıldıktan sonra hastalar kontrollerine düzenli olarak devam etmelidirler.

 Mide Balonunun Riskleri Nelerdir?

Mide balonu bazı durumlarda uygulanması riskli olabilir: Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar da, mental bozukluk yaşayan kişilerde, bağırsak enfeksiyonu olan şişman hastalarda, Mide ülseri, mide tümörü, yara gibi rahatsızlıkların bulunduğu şişman hastalarda uygulanması risklidir.

http://www.ozdenavci.com/mide-balonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here