Meyve Yiyerek Zayıflama

0
95

Meyveler genelde vitamin deposu ve doğal masum besinler olarak bilinir fakat amacınız kilo vermek yani zayıflamak ise meyvenin içeriğindeki şeker zayıflama planınızı alt üst edebileceği gibi engelleyebilmektedir. Her meyve için aynı şeyi söylemek mümkün değildir ancak çoğu meyvede bulunan şeker kilo alımlarına bile neden olabilmektedir. Aşırı miktarda meyve tüketerek zayıflamayı düşünürseniz bu çok da mümkün olmayabilir. Bu durum sebebi ile de akla Meyve Yiyerek Zayıflama konusu gelir.

Meyve Yiyerek Zayıflamak

Meyve Yiyerek Zayıflama

Vücut früktozu direk bir yakıt olarak kullanmamaktadır. Früktozun öncelikle karaciğere gitmesi ve glikoza dönüşmesi gerekmektedir. Meyve genelde kandaki glikoz ve insülin seviyesini hızlı bir şekilde artırmayan, düşük derecede glisemik karbonhidrat olmasının temel nedeni de budur. Karaciğer glikojen ile dolmuş ise gelen früktoz glikoza değil de yağa dönüşmektedir. Bu da kilo kaybı değil kilo alımına sebep olmaktadır.

Kan Şekeri

Glisemik Endeks Nedir?

Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına denir. Eşit oranda karbonhidrat içermiş olsa da yiyeceklerin kan şekerini artırıcı etkileri birbirinden ayrıdır. Bunun sebebi ise yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızda geçmiş olması ve emilmiş olmasıdır.

Diyet Yaparken Meyve Tüketimi

Diyet Yaparken Meyve Tüketimine Dikkat

  • Meyve seçimi yapmadan önce glisemik endeks değerlerine bakın. Bir meyvenin glisemik endeksi ne kadar düşük olursa diyetinizde o meyveye o kadar yer vermeniz gerekir. Yüksek glisemik endeksi içeren meyveleri diyet sırasında tüketmemeli ya da az oranda tüketmelisiniz.

  • Glisemik endeksi düşük olan gıdaların seviyesi 55 ve altıdır. Spor sonrası durumlar dışında glisemik endeksi 70’den fazla olan meyveleri tercih etmemelisiniz.

  • Glisemik endeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde küçük dalgalanmaların oluşmasına neden olabilmektedir.

Hangi Meyveler Zayıflatır?

Bazı meyveler metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasına neden olmaktadır.

KAYISI

Kayısı

Düşük kalorili bir meyvedir. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini çalıştırmaktadır. Tüketilmesi gereken bu yaz meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak yaşlanmayı da geciktirmektedir. Diyetlerinizde kayısıyı mutlaka tüketmelisiniz.

KİRAZ

Kiraz

Kirazın en önemli tarafı vücuttan ödemlerin atılmasına yardımcı olmaktır. İdrar söktürücü ve yağ yakıcı özelliktedir. Diyet listelerinde tokluğu sağlar, daha az yemek yenmesine yardımcı olur ve bu sayede daha düşük kalori alarak kilo vermiş olursunuz.

ELMA

Elma

Diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listelerinde adını sıkça duyduğumuz bir meyvedir. Özellikle de yeşil elma tüketimi tavsiye edilmektedir. Daha az şeker içerdiği için yeşil elmayı diyet listelerinize ekleyebilirsiniz. Elmanın yağ yakıcı özelliğinin olması ve metabolizmayı hızlandırması sebebi ile kilo kaybı yaşattırdığı bilinen bir gerçektir.

YABAN MERSİNİ

Yaban Mersini

Lif açısından zengin meyveler arasındadır. Ayrıca sindirimi hızlandırıcı etkidedir. Ciddi oranda antioksidan içerdiği için kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı da bağışıklık sağlamaktadır. Her zaman her yerde bulmak zor olabilir. Ancak diyet listelerinize mutlaka yaban mersini meyvesini eklemelisiniz.

Akşam Meyve Yenebilir mi?

Akşam Meyve Yenilir mi?

Yapılan araştırmalara göre diyetisyenler genelde meyvelerin akşam tüketilmemesi gerektiğini savunmaktadır. Bunun sebebi ise; meyvelerin içinde bulunan şekerin gece uyku sırasında yağa dönüşüyor olmasıdır. Bunun da vücut yağlanmasına sebep olmasıdır. Genel olarak yatma saatinden 3-4 saat önce meyve tüketilmelidir. Ayrıca meyve yoğurt ile beraber tüketildiği zaman hızlı kan şekeri hareketleri de önlenmiş olur. Uzun süre tokluk hissi vererek kilo verilmesini sağlar.

Sadece Meyve ile Beslenmek Sağlıklı mıdır?

Bir dönem sadece meyve tüketilerek yapılan diyet listeleri modaydı. Ancak yalnızca meyve tüketerek beslenmek sağlıklı değildir. Çünkü insan vücudunun meyvede bulunan vitaminler kadar; karbonhidrat, yağ gibi her tür besine de gereksinimi vardır. Meyve ile beslenmek düşük kalori alımını sağlar. Kilolar hızlı bir şekilde kaybedilir. Ancak geri alımı da bir o kadar hızlı olur.

Meyve Yiyerek Zayıflama

Ayıca sadece meyve ile beslenmekte olan kişilerde diğer gıdalardan yoksunluk sebebi ile; görme bozuklukları, sağlıksız cilt durumları, tırnaklarda çok çabuk kırılmalar, saç dökülmeleri gibi birçok sorun yaşanabilir. Bu durumların yanı sıra unutkanlık, hafıza sorunları da görülebilir.

Bu nedenle genelde hiçbir beslenme uzmanı ve diyetisyen tek tip beslenme durumunu tavsiye etmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here