Leblebi Kaç Kalori

0
37

Leblebi Kaç Kalori? Leblebi: nohutun 30 ile 40 dk. boyunca yüksek ateşte tuz ve baharatlar ile kavrulması ile yapılır.

  • Yarım çay bardağı kadar sarı leblebi 20 gram kadardır ve 70 kaloridir. Yani yarım çay bardağı leblebi 1 dilim ekmek ile eşit kaloridedir. Ekmek yerine diyetlerinize yarım çay bardağı sarı leblebiyi ekleyebilirsiniz.

Leblebi Kaç Kalori, Leblebi Zayıflatır mı?

Leblebi Kaç Kalori

  • Leblebi tok tutma özelliğindedir. Bu yüzden zayıflatmaktadır.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Atilla Zeyrek’ten Leblebi ile Zayıflama Bilgileri

Atilla Zeyrek

Leblebi Kaç Kalori? 100 gram kadar (ortalama 1 çay bardağı leblebi) 180 kaloridir. Leblebi kilo aldırmamakta aksine zayıflatmaktadır. Leblebi özellikle de su ile birlikte tüketilir ise uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu sayede daha düşük kalori almış ve uzun süre yemek yemeyerek zayıflamış olursunuz.

  • Leblebi posa yani lif içeriği en yüksek besinler arasında gelmektedir. Zayıflama diyetinize lif bakımından zengin gıdalara yer verilirse kan şekeriniz düşmez ya da yükselmez. İştahınız kontrol altına alınır. Uzun süre tokluk hissi verir ve aşırı kalori alımına engel olur.

Leblebi ayrıca kabızlığı da önleyici etkidedir. Bağırsak faaliyetlerini düzenler. Leblebideki posanın enerji yoğunluğu düşük olduğu için ve su çekici özellikte olduğu için mide içeriğinin viskozitesini artırır. Midenin boşalmasını da geciktirmiş olur. Böylece açlık hissi oluşmaz.

Leblebi içermekte olduğu pektin ve gam gibi çözünür lif bileşeni sayesinde kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emilimin azalmasında da etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra mide leblebiyi sindirirken daha fazla kalori harcar. Gün içinde toplam harcanan kalori miktarı da bu sayede artmış olur.

Bilmenizi İsteriz! Zayıflamak adına sarı leblebi yerine beyaz leblebiyi tercih etmek gerekir. Bunun sebebi ile nohutun işlenmesi sırasında kabuğunun çıkarılması, birtakım besin bileşenleri ile beraber lif miktarının azalmasına neden olmasıdır. Düşük enerjiye, daha yüksek proteine ve daha yüksek lif oranına sahip olduğu için beyaz leblebi tercih edilmesi daha doğru seçenek olacaktır.

Diyetisyen Meltem Vatansever’den Leblebi ile Zayıflama Bilgileri

Meltem Vatansever

1 kahve fincanı yani ortalama 20 gram kadar leblebi yaklaşık 54 kalori kadardır. Ara öğünlerde 1 dilim ekmek yerine 1 kahve fincanı leblebi tüketmek daha doğru olur.

Leblebi su ile beraber tüketilirse eğer tokluk süresi uzar. Bu da kilo vermede oldukça etkilidir.

Mesela TV izlerken canınız atıştırmalık çekiyorsa 1 avuç kadar leblebi tüketebilirsiniz. Bu sayede açlık hissiyatınız da bastırılmış olup daha az kalori almış olursunuz.

Ara öğünlerde kurtarıcı kuruyemiş olan leblebiyi 1 porsiyon kadar meyve ile destekleyerek tatlı gereksiniminizi de giderebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here