1 Tabak Kuru Fasulye Kaç Kalori?

0
45

Ülkemiz yemek kültüründe yer alan ve en çok sevilen yemeklerden biri kuru fasulyedir. Özellikle de yanında pilav, turşu ya da ayran ile sofraları süsler ve tüketilir. Bu kadar sık tüketilen kuru fasulyenin kalori oranı merak edilir. 1 Tabak Kuru Fasulye Kaç Kalori başlığı altında merak ettiğiniz soruların yanıtı uzman diyetisyenlerce yanıtlanmıştır.

1 Tabak Kuru Fasulye Kaç Kalori?

Kuru Fasulye Kaç Kalori

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Canan Doğan Yanıtlıyor

 • “100 gram yani ortalama 5-6 yemek kaşığı kadar kuru fasulye 350 kalori kadardır.”

 • “1 tabak etli kuru fasulye içinde bulunan et miktarına göre ortalama 360-400 kalori arasında değişir.”

Canan Doğan Diyetisyen

Kuru fasulye baklagillerdendir. Kişiyi tok tutma özelliğindedir yani acıkmayı önlemektedir. Kalorisi çok yüksek olmadığı için diyet listelerinde ideal besin kaynağı durumundadır. 5-6 yemek kaşığı kadar kuru fasulye lif oranı en yüksek besinlerden sayılır. Lifli besinler tüketmek dışkılamayı artırır, bağırsakta oluşan kalınların hızlı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur. Dışkılamayı artırdığı için kabızlık ve divertiküler hastalıklarını da önlemektedir.

Et ya da et ürünlerinin tüketilmediği durumlarda kuru fasulye alternatif besin olarak tercih edilebilir.

Kuru fasulyenin içermekte olduğu besin öğeleri, yüksek lif oranı sebebi ile haftada en azından 2-3 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Serap Akyol Yanıtlıyor

Diyetisyen Serap Akyol

Kuru fasulye yüksek oranda protein, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve lif içermektedir. Bu sayede kişi hem uzun süre tok kalabilir hem de bu sayede zayıflayabilir. Kuru fasulye özellikle de et ve et ürünleri tüketmeyen vejeteryanlar için en ideal besin kaynağıdır. Kuru fasulye ile protein ihtiyacı da karşılanabilmektedir. Haftada yaklaşık 2 porsiyon kadar kuru fasulye tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kuru Fasulyede Bulunan Protein Oranı Kaçtır?

Kurufasulyede Protein Oranı

Gıda Mühendisi olan Sedat Kuru 100 gram fasulyede 21 gram kadar protein olduğunu belirtmektedir.

Dr. Can Çiftçi Yanıtlıyor

100 gram kuru fasulyede;

 • 29.42 gram %9.81 karbonhidrat

 • 32.17 gram % 43.5 protein

 • 1.35 gram % 2.08 yağ

 • 0 mg % 0 kolesterol

 • 67 IU % 1.34 A vitamini

 • 2.5 mg %4.17 C vitamini

 • 927 mg. %26.49 potasyum

 • 141 mg %14.1 kalsiyum

 • 4.71 mg. %26.17 demir

DİP NOT: Yukarıda % sonrası belirtilen dilimler günlük vitamin ve mineral ihtiyacının % de ortalamasını göstermektedir. Mesela 100 gram kuru fasulyede 32.17 gram protein bulunmaktadır. Bu oran ise günlük protein ihtiyacınızın % 43.5 ini karşılamaktadır.

Diyetisyen Pınar Kurl Enç Yanıtlıyor

Diyetisyen Pınar Kurl Enc

İçinde kuru fasulyenin de bulunduğu kuru baklagiller tokluk hissi yaratmaktadır. Acıkmayı engellemektedir. Fazla bir kalori içermediği için de mevcut kiloyu muhafaza etme ve zayıflama listeleri için oldukça ideal bir besin kaynağı durumundadır. Ayrıca kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Bu gibi faydaları olduğu için kuru baklagilleri haftada en az 3 kez tüketmek gerekir.

Diyetisyen Ayşenur Günaydın Yanıtlıyor

Diyetisyen Ayşegül

Hiçbir besin tek başına kilo verdirici etkide değildir. Kuru fasulye kilo vermeye ya da almaya yardımcıdır denilemez. Önemli olan ise her gıdayı hem dengeli hem de ölçülü tüketmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here