Kivi Kaç Kalori?

0
15

Kivi Kaç Kalori? Hem faydaları, hem tadındaki mayhoşluk hem de vücut için gereksinimi saymakla bitmeyen kivinin kaç kalori olduğu merak edilir. Kiviyi seven kadar sevmeyenler de olabilir. Ancak merak edenler için Kivi Kaç Kalori sorusunun yanıtını bu makalemizde sunalım.

Kivi Kaç Kalori?

Kivi Kaç Kalori?

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç Yanıtlıyor

Kivi kilo verdiren meyvelerden biridir. 1 tane kivide 46 kalori vardır. Öğlen 3, akşam 3 kivi yemek iştahı keser. İştahı kesici bir meyve olduğu için kilo vermeyi de hızlandırır. Kivi ayrıca sindirimi de rahatlatmaktadır.

1 su bardağı kadar dilimlenmiş olan kivi 5.4 gram kadar lif içermektedir. Bu da günlük lif ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Lifli gıdaların tok tutucu özellikte olduğunu, aşırı yemeyi önlediğini, açısından tasarruf sağlandığını ve lifli yiyecekler ile beslenen kişilerin diğer kişilere göre daha hızlı zayıfladığı kanıtlanmıştır.

Kivi gram başı 0,6 kalori ile enerji yoğunluğu düşük olan bir meyvedir. Gram başına kalorisi düşük besinlere enerji yoğunluğu düşük gıdalar adı verilmektedir. Sebze ve meyveler, gram başına kısmen daha az kalori içermektedir. Bu yüzden enerji yoğunluğu düşük olan yiyecekler içinde yer aldığından kilo vermeyi kolaylaştırırlar.

Zayıflamak istiyorsanız eğer ya günlük kalori miktarını düşüreceksiniz ya da kalori açığı oluşturacaksınız.

  • Kadınlarda günlük kalori gereksinimi 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2400 kaloridir.

Kadın olarak düşünürsek; günlük kalori ihtiyacınız eğer 2000 ise günde 1500 kalorilik bir diyet uygulamalı ya da 2000 kalori alıp 500 kalori kadar spor yapmalısınız. Her gün bu şekilde yaparak ayda 2 kilo kadar verebilirsiniz.

Kaloriden tasarruf etmek için de en ideal meyvelerden biri kividir. Sizi hem tok tutacak hem de kalorisi düşük olduğu için zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

  • Düşünecek olursak 1 orta boy kivi 76 gram kadardır ve 46 kalori içermektedir. 2000 kalorilik bir beslenmede kivi; alacağınız kalori miktarının sadece %4 üne denk gelir.

Canınız tatlı istediğinde şerbetli tatlılara ya da pasta gibi unlu ve bol kalorili gıdalara yönelmek yerine kivi tüketebilirsiniz. Kivi tüketerek tatlı ihtiyacınızı düşük kalori alarak karşılamış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here