Kilo Vermede En Etkili Hormon

0
25

Kilo Vermede En Etkili Hormon Hangisi diye sorduk.

Canan Karatay Yanıtlıyor:

“Leptin hormonudur.”

Beyaz yağ ve pankreas hücrelerinde üretilip salgılanmakta olan, insan vücudunda beyaz yağ hücreleri tarafından depolanmakta olan 1994 tarihinde keşfedilmiş olan bir hormondur.

Leptin adı Yunanca “leptos ve thin=ince” kelimelerinden oluşmaktadır. Tokluk hissi verme, açlığı bastırma, tüketilenlerin yeterli olup olmadığını beyne iletme gibi görevleri bulunmaktadır. Leptin hormonu, insülin hormonu ile beraber vücudun yakıt ve enerji düzeyini idare etmekte aynı zamanda düzenlemektedir.

Kilo Vermede En Etkili Hormon

Leptin hormonu neredeyse tüm hormonları kontrol etmekte olan bir hormondur. Vücutta bulunan diğer hormonlar, leptin hormonu oluşmadan çalışamaz. Yalnız leptin hormonu diğer hormonlar olmadan da çalışabilmektedir.

Normal fizyolojik şartlarda gündüz ve gece arasında hormonların salgılanması farklı zamanlarda oluşur. Gündüz vakitlerinde her lokmadan sonra insülin hormonu salgılanır. İnsülin hormonu beyaz yağ hücrelerinde leptin hormonunun salgılanarak depolanmasına yardımcı olur.

Gece ise bu durum daha değişik olmaktadır. Bunun sebebi ise; leptin hormonu en fazla ve yüksek düzeyde gece yarısından sonra 02:00-05:00 arasında salgılanmaktadır. Akşam geç vakitlerde yemek yediğiniz zaman leptin hormonu maksimum düzeyde salgılanması da sağlanmış olur. Bu hormonun en iyi salgılandığı zaman, rahat ve derin bir uyku zamanlarıdır. İnsülin hormonunun sürekli salgılanması, leptin hormonunun da sürekli salgılanmasına yardımcı olur.

  • Bütün vücut dokularında; beyinde, karaciğerde, pankreasta, kalp ve tüm kaslarda gelişmiş olan bu emirleri algılayamama durumuna, bilimsel açıdan insülin ve leptin direnci adı verilmektedir. Diğer bir deyişle de “hiperinsülinemik hastalığı adı verilir.

Kilo Vermede En Etkili Hormon ; Leptin hormonunun mesajını algılamayan pankreas hücreleri, insülin salgılamaya ara vermeksizin devam edeceği için yağların depolanması da devam eder. Bu durum sebebi ile ne kadar az yenilse de yavaş yavaş yağlar ve kilo artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here