Kilo Verilmemesinin Sebepleri

0
27

Canan Karatay diyeti yapılarak ya da farklı bir diyet uygulayarak kilo verilmemesinin sebepleri Canan Karatay’ın kitaplarında anlatılmaktadır. Kitabı okumayan veya incelememiş olanlar için Kilo Verilmemesinin Sebepleri hakkındaki bilgileri sıralayalım.

Kilo Verilmemesinin Sebepleri

Karatay kitabı okumadıysanız kilo veremezsiniz.

Kilo Verilmemesinin Sebepleri

Kitabı hiç okumadan mantıken beslenme düzeninizde değişiklikler yaparsanız kilo veremezsiniz. Önce Karatay kitabı okunmalı, incelenmeli, kurallar ve belirtilenler uygulanmalıdır.

Yürüyüş yapmadan kilo veremezsiniz.

Yürüyüş

Bazen AVM lerde dolaşırken 2 saatin yeterli bir yürüyüş olduğu düşünülür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Önemli olan durmaksızın aynı tempoda yapılan ve en az 20-30 dk lık olan yürüyüşlerdir. Bekle-yürü, bekle-koş durumları ile kilo veremezsiniz.

Az ve sık yerseniz kilo veremezsiniz.

Yemek Kilo Verdirmez

Birçok kişi ara öğünler yaparak gün içindeki öğünlerini 6-7 ye çıkarmaktadır. Yalnız sık sık az yemek durumu sizi beslemez, aksine hastalıkları besler. Karatay günde 3 öğünden fazla yemek yemenin ara öğünlerin ise kaldırılması gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca öğünler arasında en azından 4-5 saat olması gerektiğini belirterek, günde 2-3 litre kadar su içilmeli ve 20:00 sonra hiçbir şey yenmemesi gerektiğini ifade etmektedir.

Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenirseniz kilo veremezsiniz.

Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar

Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar; her tür ekmek çeşidi, patates, un ve unlu her tür gıda, her tür tatlı, her tür şeker, bal, pekmez, sucuk-salamlar-sosisler, tüm hazır çorbalar, light ya da diyet diye belirtilen her tür gıdalar, süt tozu, krema, ketçap, mayonez, her çeşit kızartma… bu şekilde birçok örnek verilebilir. Bu tür yemeklerden uzak durmanız gerekir. Yemekleri düşük ısıda uzun süre pişirmeniz gerekir. Buğulama en sağlıklı olan pişirme yöntemidir. Sıcak olan yemeklerde özellikle de kızartmalarda Ayçiçek, mısırözü ya da margarin kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlardan uzak durursanız kilo verebilirsiniz.

Kahvaltı yapmaz ya da eksik yaparsanız kilo veremezsiniz.

Kahvaltı

Kilo veremeyen birçok kişinin sıkıntısı kahvaltı yapmadan gününü başlatıyor olmasıdır. Oysa ki kahvaltı en önemli öğündür. Kahvaltı metabolizmanın 4-5 km kadar koşmuş kadar hızlanmasına yardımcı olur. Kahvaltıda; tereyağı ile yapılmış 2 yumurta, 10 tane zeytin, avuç içi kadar peynir, 1 çay bardağı kadar ceviz, badem ya da fındık (kavrulmamış olacak), doyana kadar domates salatalık, 4-5 tane kurutulmuş kayısı yemeniz gerekir. Bu şekilde 4-5 km koşmuşsunuz gibi metabolizmanız hızlanacaktır. Kahvaltı yapamıyorsanız bunun yerine 4-5 km kadar koşabilirsiniz.

Karbonhidratı fazla alırsanız kilo veremezsiniz.

Karbonhidratlar

Düşük glisemik indeksli olan besinlerden yüksek oranda alınırsa yüksek glisemik yük oluşur. Mesela bulgur pilavını 2-3 kaşık kadar tüketebilirsiniz. Eğer bulgur pilavını 1 tabak dolusu yerseniz ya da daha fazla yerseniz zaten kilo veremezsiniz.

Canan Karatay Diyeti Yapmanıza Rağmen Kilo Veremiyorsanız Eğer

Kilo Vermek

  1. Omega-3 eksikliği olabilir: kilo vermenin yanı sıra, kanser, depresyon, kalp hastalıkları, damar sertliği gibi pek çok hastalığı önlemek amacı ile omega-3 yağlarının alınması gerekir. Omega-3 yağları; tereyağı, balık, doğal yumurta, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerden alınabilmektedir.

  2. D vitamini eksikliği olabilir: D vitamini eksikliği varsa eğer kilo veremezsiniz. D vitamini 2 temek kaynaktan elde edilmektedir. Güneşin UVB ışınları etkisi ile derimizde üretilir ya da gıdalardan alınır. Balık, yürek, karaciğerden D vitamini alınabilir. Yalnız hiçbir gıda güneşin yerini tutamamaktadır.

  3. Demir eksikliği olabilir: Vücudunuzda eğer demir eksikliği durumu varsa kilo veremezsiniz. Karaciğer, yürek, kırmızı et, yumurtanın sarısı, ceviz, fındık, badem, baklagiller demir açısından zengin olan besinlerdir. Tüketmeniz gerekir.

  4. Gıda alerjisi olabilir: Herhangi bir ya da birkaç gıdaya karşı alerjiniz varsa eğer kilo veremezsiniz. Bu durumu öğrenmek adına gıda entoleransı testi yaptırmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here