Kilo Kontrolü İçin İpuçları

0
17

Aşırı kilodan hedeflediğiniz kiloya geldiğinizde ya da kendinizce ideal kiloda olduğunuzu düşünüyorsanız eğer kilo almamak için bazı önerileri uygulamanız gerekir. Kilo Kontrolü İçin İpuçları başlığı altındaki tüm bilgiler sizler için yararlı bilgiler olacaktır. Kilo almaya ve kilo vermeye son verecek liste aşağıda sıralanmıştır.

Kilo Kontrolü İçin İpuçları

Kilo Kontrolü İçin İpuçları

  1. Özellikle de akşam yemeklerinizde tabağınız rengarenk olsun. Doğanın tüm renklerine tabağınızda yer verin. Akşam yemeği için tabaklarınız bol sebzelerden oluşsun.

  2. İşe veya okula giderken çantanıza 2 öğün tüketebileceğiniz kuru ya da taze fark etmez meyveler atın. Bu şekilde beslenmek hem sizi acıktırmaz hem ara öğününüzü hafif şeyler yiyerek geçirmenizi sağlar hem cildinizi güzelleştirir hem de kilo kontrolü sağlar.

  3. Süt veya süt ürünlerini fazlası ile tüketen biriyseniz eğer yağsız veya az yağlı ürünleri tercih etmeye çalışın. Bu sayede fazla kalori almamış olursunuz. Daha az kalori aynı zamanda kilo kontrolü hatta kilo kaybı demektir. Bunu unutmayın.

  4. Akdenizli olun ya da olmayın fark etmez, Akdenizli gibi yaşamayı öğrenin. Özellikle de sağlıklı yağları tercih edin. Örnek olarak; Ayçiçek yağı, mısır özü, zeytinyağı gibi bitkisel olan yağları tüketin. Tabi bol oranda değil, az oranda tüketmeye özen gösterin. Yağlar her ne kadar sağlıklı olursa olsun düşük kalori içermez. Bu unutulmamalıdır.

  5. Masa başı işi yapıyorsanız ya da evde genel vaktinizi bilgisayar başında geçiriyorsanız masanıza sürahi veya şişe ile su alın. Bol bol su için. Suyu bir dikişte bitirmeyin, azar azar tüketin. Bu sayede hem metabolizmanız hızlanır hem kilo kontrolü sağlamış olursunuz.

  6. Sabah, öğlen ya da akşam fark etmez, yemeğinizi dışarıda yiyecekseniz eğer masa üzerinde duran veya sepet içinde gelen ekmeğin kaldırılmasını sağlayın. Bu şekilde ekmek yeme ihtiyacı duymazsınız, daha az kalori alırsınız ve kilonuzu kontrol altına almış olursunuz.

  7. İş çıkışlarında günün stresini atmak adına en az 10 dk kadar yürüyün. Yürüyüşler sayesinde metabolizmanız hızlanacaktır. Kilo kaybı yaşayabilir veya mevcut kilonuzu ufak yürüyüşler ile dengede tutabilirsiniz.

  8. Yakınlarınızdaki AVM ya da mağazalara yürüyerek gidin. Yakın mesafeye gideceğiniz her yere arabanızla, taksiyle veya toplu taşıma araçları ile gitmeyin. Ne kadar çok yürürseniz o kadar çok kilonuzu kontrol altına almış olursunuz. Ağır poşetler taşıyacağınızı düşünmeyin sadece nasıl sağlıklı olabilirim düşüncesi ile hareket edin. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz.

  9. Çalıştığınız yerde işiniz masa başı ise ofis içindeki kişilerle mailleşmeyin, bizzat yanına giderek konuşun. Bu sayede hareketsiz kalmamış olursunuz. Hem sosyalleşirsiniz hem de kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenize, düzenli hareket ve spor yapmanıza rağmen kilonuzu kontrol edemiyorsanız eğer fiziksel bir hastalığınız olabilir. Temeli hormon olan rahatsızlıklar kilo kontrolünü zorlaştırmakta olan başlıca etmenlerdir. Hormonlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak adına mutlaka uzman doktor yardımı alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here