Kemik İliğinin Faydaları

0
25

Kurban bayramlarında kesilen ya da kasaplarda satılan büyük baş hayvanların eklem ve kaval kemiklerinde insan sağlığı açısından önemli ve faydalı olan bir nimet vardır. O da kemik iliğidir. Kemik İliğinin Faydaları hakkında bilgileri merak edenler yazımızı inceleyebilir.

Kemik İliğinin Faydaları

  • Kemik iliği kaval kemiklerin içinde bulunur. Yağa benzer bir maddedir.

Geçmiş dönemden günümüze kadar olan hemen her dönemde yapılan yemeklerin ve çorbaların çoğunda kullanılmıştır ve hala da kullanılmaktadır. İlik genelde kemik kaynatılarak tüketilir. İlik suyu kalsiyum açısından önemlidir.

İlik suyu ve iliği tüketiminde önemli olan; kemiği kullanılan hayvanın yaşını ilerlememiş olması yani genç olmasıdır. Kemiğin iliği yağsız ve kırmızı ise genç hayvan olduğu anlaşılabilir. İlik suyu kaynatılınca iliğin rengi sarıya dönerse bu iliğin faydalı değil zararlı olduğu anlamına gelir.

En faydalı kemik iliği ineğin kaval kemiğinde bulunur. Kemiği kaynatarak içerisine 4-6 kaşık kadar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu sayede kalsiyum, mineral ve vitaminleri artırmış olursunuz.

Kemik İliği Suyu

İlik Suyunun Faydaları

  • Özellikle bayanlarda ve yaşlılarda diz kapaklardaki sıvı eksikliği yürümeyi zorlaştırabilir ve şiddetli ağrılara sebep olabilir. İlik suyu kaybolan sıvının yeniden oluşmasını sağlar.

  • Kemik iliği tüketildiğinde kemik erimesi engellenmiş olur.

  • Bayanlarda menapoz dönemlerinde kemik erimesi çok sık karşımıza çıkar. Bu durumu önemli ölçüde azaltabilmektedir.

  • Çocuklara ve bebeklere az oranda verildiğinde ya da yemeklere eklendiğinde kemik gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

  • Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırmaktadır.

  • Kemik ameliyatı olmuş, kırık ya da çıkığı olan hastalar için şifa deposudur. Kemik iliğinin bol şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

  • Saç bakımında etkilidir. Saçınıza uygulayacağınız kemik iliği saçın köklerine işlemektedir. Bu sayede özellikle de saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde bu durum azalmakta ve parlak görünüm sağlanmaktadır. Daha Fazla Detay için buraya tıklayın

Saç Dökülmelerine Karşı Kemik İliği

Saç dökülmesine karşı ilik suyu

Saç dökülmesi sorununuz varsa eğer kemik iliği ile sorununuza çare bulabilirsiniz. Kemik iliği dökülen saç yerine yeniden saç çıkmasını sağlamaz. Ancak saç dökülmelerini azaltır, saçın daha parlak görünmesine neden olur.

  • 2 parça kemiği su dolu tencereye haşlanmaya bırakın. Kemik iliği eriyip yağ haline geldiğinde 1 damla kadar çörek otu çağı ile karıştırarak saçınıza sürün. 25 dk. kadar bekleyin. Sonrasında saçınızı yıkayın.

DİP NOT! Bu uygulamayı; ilk ay haftada 1 kez, 2.ayda 2 haftada 1 kez, 3.ayda ise sadece 1 kez uygulamalısınız.

Farkı uygulamalar sonrasında kısa sürede görebileceksiniz.

TEILEN
Önceki İçerikElma Diyeti
Sonraki İçerikİlik Suyunun Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here