Kalori Hesaplayarak Yemek Yemeyin

0
23

Canan Karatay kitaplarında her zaman için Kalori Hesaplayarak Yemek Yemeyin diyor. Bunun açıklaması dilerseniz kitaplarında bulabilirsiniz.

Kalori Hesaplayarak Yemek Yemeyin

Karatay sağlıklı protein ve yağın insan vücudu açısından büyük önem taşıdığını vurgulamaktadır. Kalori hesabı ile beslenmenin yanlış olduğunu savunmaktadır. Önceden alınan kalori miktarının kilo aldırdığı, az kalori alırsanız kilo verebilirsiniz şeklinde düşüncenin çoktan bozulduğunu belirtmektedir.

Kalori Hesaplayarak Yemek Yemeyin

Mesela siz 110 kilo olan birini zayıflatmak için 1200 kalori verip sonra da 1 saat yürüyüş yapacaksınız derseniz bu yanlış bir durumdur. Enerji alamazsanız eğer hareket edemezsiniz.

Ayrıca Karatay; az yağlı yemenin beslenme tuzaklarından biri olduğunu da dile getirmektedir. Doğada farklı çeşitlerde yağ türleri var. Bunlar doğal olduğu sürece hiçbir sorun teşkil etmez, aksine vücut açısından yararı bile vardır diyor.

Yağı Yakmamanız Gerekir

Yağlar yakıldığı zaman trans yağ oluştuğunu ifade eden Karatay fazla kızgın yağın ve mangalda çok pişirilmiş etin çok daha tehlikeli olduğunu belirtmektedir. Yağın yakılmadan tüketilmesi gerektiğini de ifade etmektedir.

Yağ Yakmak

Ayrıca Karatay Obezite ile savaş konusunda hazırlanmış olan kamu spotlarında az yağlı yiyerek çok hareket edilmesi gerektiği vurgulanan mesajların da yanlış olduğunu ifade etmektedir. Bu şekilde kimse kilo veremez, aksine vücut halsiz kalır, perişan olursunuz diyor. Bu şekilde beslenerek 3 gün yatar sonrasında yiyeceklere, tatlılara saldırmak zorunda kalırsınız diye de sözlerine ekliyor.

Alkali Beslenmeyi Önermiyorum

Alkali Önerilmiyor

Karatay alkali beslenmeyi kabul etmediğini sözleri ile ifade etmektedir. Doğal olan insan vücudu, böbrekler sağlıklı çalıştığı sürece doğal olan her besini yediğiniz sürece, sizin böbrekleriniz, vücudunuzun asidini de alkalisini de ayarlayabilmektedir diyor. Alkali diyeti diye bir şeyin olmadığını belirten Canan Karatay; vücuttaki asididesini ve alkaliliğini sadece böbrekler sağlamaktadır. Böbrekler çalışırsa eğer bu olur. Böbrekler sağlıklı yağ tükettiğinizde, sağlıklı protein aldığınızda ve bol su içtiğinizde sağlıklı bir şekilde çalışır. Bunu yapmazsanız eğer isterseniz alkali isterseniz asit tüketin. Bir anlamı olmaz der. Ayrıca insan vücudunda her şey asittir, bu unutulmamalıdır diye de sözlerine ekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here