İbrahim Saraçoğlundan Zayıflama Kürü Tarifleri ile fit bir görünüme kavuşun!

Tilya Çayı Kürü

İbrahim Saraçoğlundan Zayıflama Kürü Tarifleri

3 bardak su kaynatın. İçerisinde 2 tutam kadar yani yaklaşık 10 gram kadar ıhlamur, 10-12 adet kuşburnu ve bir tutam kadar altın otu ekleyin. Bu şekilde 7-8 dk. kadar kaynatın. Kaynama sonrası ılıyınca süzün.

Bu kürü gün içinde 5-6 saat içinde tüketin. Hepsini aynı anda bitirme zorunluluğunuz yoktur. Öğle öncesi ve sonrası ikiye bölerek tüketebilirsiniz. Bu kür aç karnına tüketilmelidir. Tilya kürü emzirme döneminde de tercih edilebilir. Özellikle de emzirme döneminin 6.ayından sonra gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Lahana Kürü

Lahana Kürü

4-5 tane beyaz lahana yaprağını parçalamadan bütün olarak kaynayan 750 ml suyun içine atın. Hafif ateşte 7 dk kadar ağzı kapalı bir şekilde pişirin. Haşlanmış olan suya hiçbir şey eklemeyin. Kaynama sonrası ılımasını bekleyin ve lahanaları süzün. 3 adet 5 gün uygulamayın. Her 5.günün sonunda 3 gün ara verin. Toplamda 15 gün uygulamalısınız. Her 5.günün sonunda verilen 3 er günlük aralar süresine dahil edilmektedir.

Kürü tamamladıktan sonra 10 gün ara vermeniz gerekir. 10 gün aradan sonra yeniden uygulayabilirsiniz. Bu kür yemeklerden 1 saat önce ve 2 saat sonra içilmelidir.

Zayıflama Çayı

Zayıflama Çayı

1 litre suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine; 4 çay kaşığı kadar yeşil çay, 4 çay kaşığı kadar mate yaprağı, 2 çay kaşığı kasar ısırgan yaprağı, 2 çay kaşığı kadar kekik ekleyin. Bu şekilde 10 dk. kadar demlenmesini sağlayın. Suyun ocaktan alınmış olması yani kaynamasının bitmiş olması gerekir. Kaynayan suya eklenen malzemelerden sonra yeniden kaynatılma yapılmamalıdır.

Bu çayı günde 3-4 bardak kadar tüketebilirsiniz. Çayın içine mısır püskülü, kiraz sapı ve rezene eklenirse ödem sökme özelliği katılmış olur. Bu karışıma şeker ya da bal ilave edilmemesi önerilmektedir.

Maydanoz-Limon-Sarımsak Kürü

Maydanız Limon Sarmisak Kürü

Kökleri alınmış 15-16 dal maydanız, 2 yemek kaşığı kadar limon suyu, yarım bardak su ve 1 diş kadar ince kıyılmış sarımsağı bir arada toplayarak karıştırın. Blendırdan geçirin. Sabah kahvaltıdan 15 dk. önce bu karışımı tüketmeniz gerekir.

3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız olmak koşulu ile 9 günlük uygulayabilirsiniz. 3 gün ara verdikten sonra yeniden 9 gün olarak uygulanabilmektedir.

Zayıflatma özelliğinde olan bu kür; aynı zamanda sağlıklı ve antibiyotik görevindedir. Vücudu mikroplardan arındırma özelliği olduğu için de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yoğurt Kürü

Yoğurt Kürü

Yarım limon suyu, 1 çay kaşığı kadar pul biber, 3 yemek kaşığı kadar yarım yağlı yoğurdu bir kase içine alarak karıştırın. Malzemeleri karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Özellikle de bu kür göbek eritmeden etkilidir. Gece yatmadan 3 saat önce tüketmeniz önerilir. Kürü tüketmeniz sonrasında başka bir şey yememeniz tavsiye edilir. Yatana kadar küçük yudumlar ile 4-5 bardak kadar su içebilirsiniz. Ancak su dışında da başka bir içecek içmemeniz önerilir.

Bu kürün en az 2 hafta kadar uygulanması tavsiye edilmektedir. Haftanın yalnızca 2 günü uygulayabilirsiniz.

Soğan Kürü

Soğan Kürü

2 su bardağı suyu tencereye koyarak ocak üzerinde kaynatın. Su kaynarken 1 adet kutu soğanı kabuğunu soyarak 4 parçaya bölün. Su kaynağında soğanları suyun içine atın ve tencerenin kapağını kapatın. Taşmaması adına ocak altını 5 dk. da bir kısın. Bu kürü ılık olarak özellikle de yemeklerden 10 dk. önce tüketmeye çalışın.

Soğan kürü yılda 3 defa uygulanması gerekir. 15 gün art arda hazırlanan ve tüketilen bu kürü 15 gün sonunda bırakmanız gerekir.

2 YORUMLAR

  1. ibrahim saraçoğlunun bu zayiflama kürleri harika hangisini denediysem işe yarıyor hem sağlıklı hemde insani çok zorlamıyor etrafımda deneyen bir kaç arkadaşım daha var hiç birinde sıkıntı çıkmadı valla hepsinde olumlu sonuçlandı bende buradan herkese tavsiye ediyorum admin emek etmiş hazırlamış bizede denemek düşüyor.

    • Doğru diyorsunuz İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen çoğu kür olumlu sonuç veriyor. Uygulayanlar istediği sonucu alabiliyor. Yorum ve görüşleriniz için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here