Hipoglisemi Diyeti

0
62

Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi durumlar hipoglisemin daha yüksek görülmesini sağlamaktadır. Günümüzde de pek çok kişide hipoglisemi hastalığı görülmektedir. Hipoglisemi Diyeti Nedir konusundaki bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Hipoglisemi Diyeti Nedir?

Hipoglisemi Diyeti

  • Hipoglisemi kandaki şeker seviyesinin normal değerin altına düşmesi rahatsızlığıdır.

Besin yolu ile alınan gıdalar bağırsakta çözümlenerek kanda glikoz olarak dolaşmaya başlamaktadır. Kandaki glikozun normal değeri 70-110 mg/dl arasında olması gerekirken 50 mg/dl altına düşmesi kan şekerinin seviyesi olarak tanımlanır. Kişi kendisine hipoglisemin hastalığı tanısı konulduğunda buna ait diyet uygulamalıdır.

Hipoglisemi Diyeti ve Beslenme

Hipoglisemi

Bu hastalık tanısı konulan bireylerin beslenmelerini normal şekilden farklı şekilde uygulaması gerekmektedir.

Hipoglisemi hastası olan kişilerin uygulaması gereken diyette dikkat etmesi gereken ilk şey; 2-3 saat ara ile yemek yemektir. 2-3 saat ara ile yemek yendiği zaman kan şekeri hızlı düşmez. Tabi her öğünde tüketilecek besinler abartılmamalıdır. Ara öğünlerde sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.

Bu hastalığı olan kişilerin her öğünde karbonhidrat ve proteini birlikte tüketmesi gerekir. Meyve yendiği zaman protein içerikli gıdalar karbonhidrat ile desteklenmelidir. Basit şeker içermekte olan; bal, pekmez ve reçel gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Tatlı ihtiyacı duyulduğunda ise genelde sütlü tatlı yenmeli ve şeker ile diğer tatlandırıcı ile yapılan sütlü tatlılar tüketilmelidir.

Meyve suyu hipoglisemi diyeti açısından iyi bir seçenek olmamaktadır. Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir. Yanında da mutlaka protein alınmalıdır.

Beyaz un içermekte olan gıdalar ve özellikle de alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Egzersizler hipoglisemi durumunda kan şekeri yönetimi açısından yararlıdır. Egzersiz ayrıca aç karnına yapılmamalı sonrasında kan şekerini sabit tutacak besinler ile diyet desteklenmelidir.

Peptik Ülser Hipoglisemi Diyeti

Peptik Ülser Hipoglisemi Diyeti

Özellikle de ülser hastalığı olanlar çok iyi bilirler mide yanması, yemek sonrası şiddetli ağrılar ve gece uyandırarak geçmek bilmeyen acı ve ağrıları… Böyle bir rahatsızlığınız varsa eğer siz de peptik ülser sahibisiniz…

Peptik Ülser Nedir?

  • Pepsin ve asit içermekte olan mide salgısının sindirim sistemini oluşturmakta olan yemek borusunda, mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan aşınmalar sonucunda meydana getirdiği yaralara verilen addır.

Peptik Ülser Nedir?

Hastalıktan korunmak için veya tekrar etmemesi için uygulanan diyete Peptik Ülser Hipoglisemi Diyeti adı verilmektedir. Mide mukozası adı verilen ve mideyi korumakta olan tabakanın mide asidi sebebi ile hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık, stres gibi durumlar da bu hastalığı tetiklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here