Elma Kaç Kalori?

0
14

Elma Kaç Kalori? Elma; vitamin, lif, mineral, fitokimyasallar deposudur. Aynı zamanda tok tutarak kilo kaybı yaşanmasını sağlar. Elma tüketimi ülkemizde yoğunluktadır. Ancak Elma Kaç Kalori sorusu her zaman merak edilir.

elma kaç kalori

1 orta boylarda kabuklu olan elmanın lif oranı yüksektir. 4.4 gram kadar lif içerir. Bu da günlük lif ihtiyacının %18 inin karşılanması demektir. Lif oranından en yüksek şekilde yararlanmak adına elmayı kabuğu soyulmamış bir şekilde kabuklu olarak tüketmek gerekir.

Elma Kaç Kalori?

Önemli: Aşağıda verilen bilgiler 100 gram elma üzerinden hesaplanmıştır. 100 gram elma 1 orta boy elma demektir.

  • 100 gram kadar kırmızı elma 52 kalori kadardır.

  • 100 gram kadar yeşil elma 52 kalori kadardır.

  • 100 gram kadar kabuksuz elma 56 kalori kadardır.

  • 100 gram kadar kurutulmuş elma 302 kalori kadardır.

  • 100 gram kadar fırınlanmış elma 37 kalori kadardır.

  • 100 ml elma suyu ise 49 kalori kadardır.

2003 yılı Mart ayında Nutrition yayınlanan araştırmaya göre; günde 3 defa elma yemek 12 haftanın sonunda 1 kilo 200 gram kadar kilo kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Kilo vermek için aldığınızdan daha çok kalori yakmanız gerekir.

►► 180 gram kadar olan 1 büyük elma 95 kaloridir. 3 elma ise 285 kalori yapar.

Elmanın kilo verme özelliğinden faydalanmak isterseniz eğer günde 3 elma yiyebilirsiniz. Bu şekilde hem uzun süre tok kalmış hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

  • Zayıflamak istiyorsanız günde en az 1 maksimum 3 elma tüketebilirsiniz. Önerimiz yeşil elma tüketmeniz yönündedir. Ayrıca elmayı kabuğunu soymadan kabuğu ile birlikte tüketmelisiniz.

Enerji yoğunluğu düşük olan yiyecekler, lif bakımından ve su muhtevası açısından zengin besinlerdir. Özellikle lifli gıdalar midede hacimlerine oranla çok daha fazla yer tutmaktadır. Açlık hissini de önlediğinden kilo vermede rolü büyüktür. Kabuklu elma gram başına yarım kalori içerir. Bu sayede enerji yoğunluğu düşük olan yiyecekler arasında gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here