Düşük Kalorili Kabak Tatlısı; Doymuş yağ ve kolesterol içermeyen aynı zamanda lif açısından da zengin olan kabak, kalorisi az besin maddesidir. Dengeli tüketildiğinde kilo alımından çok kilo verimlerine neden olmaktadır.

Kış aylarının vazgeçilmez tatlısı kabak tatlısıdır. Yalnız adından da anlaşılacağı üzere tatlı olduğu için çoğu kişi diyet listesine eklemek istemez. Daha az kalori alarak kabak tatlısı yemek ister misiniz? O halde sunacağımız tarifi kesinlikle kaçırmamalısınız.

Düşük Kalorili Kabak Tatlısı Tarifi

Düşük Kalorili Kabak Tatlısı

Kullanılacak Malzemeler

  • 500 gr kadar kabak

  • 1 yemek kaşığı kadar toz şeker

  • 2 tarçın (çubuk tarçın)

  • Birkaç tane karanfil

  • Yarım bardak kadar su

  • Üzeri için ceviz ve tahin

Yapılışı:

Düşük Kalorili Kabak Tatlısı yapılışı için; 500 gr lık kabağı 5-7 parça halinde kesin. Daha sonrasında derin bir tencereye yerleştirin. Derin tencere olsun ki kabak tatlısı pişerken köpürüp taşma olmasın. Bu yüzden daha çok derin tencere tercih edilmektedir. Kabakları tencereye yerleştirdikten sonra üzerine 1 yemek kaşığı kadar şeker gezdirin.

Sonrasında içine tarçın, birkaç adet karanfil ekleyin. Kabağın sulu çıkmaması için üzerine yarım bardak su eklemeniz gerekir. Eklemeler sonrasında tencerenin kapağını kapatın. Orta ateşteki ocağa koyun. Sürekli kontrol edin. Taşmaması adına yavaş yavaş pişirmeniz gerekir. Kabaklar piştiğinde üzerine ceviz ve tahin ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yaptığınız bu tatlı hem kalori açısından hafiftir hem de sizi uzun süre tok tutacaktır. Oda sıcaklığında tutarsanız eğer tatlı şekerlenmez. Ağda görünümünde olmaz. Öyle severseniz de isteğinize bağlı tüketebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bugün bu tatlıdan yaptım. Çok güzel tadı var ve gerçekten diğer kabak tatlılarına göre daha düşük kalorili. Sizin yazdığınız yapılışına göre bu tatlıyı yaptım ve beklediğimden daha güzel oldu hatta muhteşem oldu. Herkese bu tatlıyı öneriyorum hem güzel hemde düşük kalorili. Afiyetler olsun

  2. Tatlılar arasında sanırım en çok sevdiğim tatlıdır, kabak tatlısı. Üzerine biraz tahin gezdirip biraz da ceviz ufaladın mı ımmah tadından yenmez hani. 🙂 Bu arada sitenizde ki paylaşımlar olsun, tasarımı olsun, dolaşım rahatlığı olsun çok beğendim. Tarif için de teşekkür ederim. Ellerinize sağlık, bütün okuyucular mutlaka bir kez denemeli bu tatlıyı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here