Dünya’da en çok uygulanan diyet programları arasında dukan diyeti yer almaktadır.

Dukan diyeti: Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanmış olup, protein ağırlıklı bir programdır.

Dukan diyeti toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır.

Atak Evresi

Dukan Diyeti

Bu aşama 1 hafta kadar sürer. Bu aşamada hedef protein yüklü öğünler ile hızlı bir başlangıç yapabilmektir. Uygulama aşamasında tüketilen besinlerde tuz kullanımı yasaktır. Besinleri sadece ızgara veya fırında pişirerek tüketmelisiniz. Ayrıca günde 20 dk kadar da egzersiz yapmak gerekir.

Dukan Diyeti Atak Evresinde Tüketebileceğiniz Besinler

Dukan Diyeti Atak Evresi

  • Dana eti, sığır eti, beyaz et (tavuk ya da hindi eti, özellikle derisiz), sığır ciğeri, dana ciğeri, konserve olmaması koşulu ile her tür taze balık, 1,5 kaşık yulaf kepeği, kabuklu deniz canlıları, günde 2 adet yumurta, az yağlı süt ya da süt ürünleri.

Atak evresinde koyun etki tüketimi yasaktır. Ayrıca yemeklere tat vermek için; sirke, hardal, bitki, soya sosu (çok az), sarımsak, limon suyu, şekersiz ketçap (az miktarda) kullanabilirsiniz.

Atak evresinde vücudun beslenmesi değişeceği için kabız olma riski yüksektir. Bunun önüne geçmek için günde 2 litre kadar su içmeniz önerilmektedir. Vücudun günlük sindirim sisteminin ihtiyacı olan lif için de günde 2 kaşık kadar yulaf kepeği tüketebilirsiniz.

Dukan Diyeti Seyir Evresi

Dukan Diyeti Seyir Evresi

Bu evrede beslenme listesine bazı sebze ve bitkiler dahil edilmektedir.

  • Bu aşamada besinlerinize eklenen sebzeler; pancar, enginar, kuşkonmaz, brüksel lahana, brokoli, lahana, havuç, salatalık ve patlıcan’dır.

Bu evre kişinin vermek istediği kilo miktarına göre belirlenmektedir. Verilmek istenen her 1 kilo için 6 gün tavsiye edilmektedir. Ona göre 2.evre olan seyir evresi uzatılabilmektedir.

Bu aşamada günde en az 30 dk kadar yürüyüş yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu evre uzun sürdüğü için biraz disiplin ve kararlılık gerektirmektedir. Verilen kurallara uyduğunuzda farkı kısa sürede görebilirsiniz.

Sağlamlaştırma (Güçlendirme) Evresi

Dukan Diyeti Sağlamlaştırma Evresi

3.aşama evresi Dukan diyetinde önem arz ediyor. Uzmanlar verilen kiloların bundan sonraki aşamada önemli olduğunu vurguluyor.

  • Sağlamlaştırma evresinde listeye yeni ve lezzetli olan besinler ekleniyor. Mesela; günlük bir miktar meyve + 2 dilim kadar tam tahıllı ekmek tüketimi ekleniyor. Az miktarda tam tahıllı pirinç ya da makarna tüketimi de yapabiliyorsunuz.

2.aşamada verdiğiniz her bir kilo için 3.aşamaya 10 gün eklemeniz gerekir. Mesela; seyir evresinde 10 kilo verdiyseniz eğer 3.sağlamlaştırma aşamasına 100 gün eklemeniz gerekir.

Bu aşamada; haftada 1 gün saf protein günü ilan etmeli ve o 1 gün içinde yalnızca atak evresinde izin verilen gıdaları tüketmeniz gerekir. Haftada 2 öğün ödül yemeğiniz vardır. Ödüllü 2 öğün yemeği; pizza, dürüm döner, hamburger, patates kızartması, dondurma vs. ürünlerdir.

Yalnız bu evrede 2 ödül yemeği arasında 1 er gün ara olması gerekmektedir. Ödül yemeklerinden yalnızca 1 tanesini tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı öğünde 2 ödül yemeği tüketmek yasaktır.

Koruma Evresi

Dukan Diyeti Koruma Evresi

Bu aşamada uygulanan ilk 3 evrenin etkisi ile değişen beslenme alışkanlıklarının yaşantı boyunca kalması hedeflenmektedir.

Koruma Evresinin Kuralları

  • Her gün maksimum 3 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği tüketebilirsiniz.

  • Her gün minimum 20 dk kadar yürüyüş yapmalısınız.

  • Haftanın 1 günü diyet programında yer aldığı gibi yalnızca protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

2 YORUMLAR

  1. 2 yıl önce dukan diyeti yaparak 3 ayda 10 kilo vermiştim, diyetin özelliklerinden birisi de senede bir kere yapılması gerektiği.

    • Görüş ve yorumunuz için teşekkürler. Protein ağırlıklı bir diyet olduğu için yılda 1 defa yapılması uygun görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here