Diyette Sebze Yemeği Tüketimi

0
83

Diyet listelerinde genelde sebze tüketimi ağırlıklıdır. Yalnız Diyette Sebze Yemeği Tüketimi merak edilir. Hangi sebzeler daha sağlıklıdır. Hangi sebzeleri nasıl pişirmek gerekir? diyet listelerinde yer alan sebze yemeği kelimesinin içeriğini merak edenler ve uygulamak isteyenlere özel bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Diyette Sebze Yemeği Tüketimi

Diyette Hangi Sebze Yemekleri Tüketilmeli?

Diyette Sebze Yemeği

Doğada bulunan her sebzenin vitamin değerleri kadar kalorileri ve içeriği de farklıdır. Besin değerlerinin farklı olması sebebi ile diyetlerde her sebze tüketilemez. Tüketilse de kalori oranı sebebi ile az tüketilmesi önerilir. Sebzeler de dışarıdan tıpkı meyveler gibi masum görünebilir. Ancak o kadar da masum değillerdir.

Mesela; havuç yüksek şeker oranına sahiptir. Diyetisyenler tatlı ihtiyacında yalnızca havuç tüketimini önermektedir. Patates de yine yüksek oranda nişasta değerine sahiptir. Bu yüzden diyet listelerinde patatese çok yer verilmez ya da tüketimi az oranda tavsiye edilir.

  • Ispanak, mantar, karnabahar, patlıcan, brokoli gibi sebzeler, yemekleri hazırlanarak diyet listelerinde yerini alabilirler.

Bu sebzelerin kalorileri ve içerdiği şeker oranı düşüktür. Mantar protein kaynağı olarak da bilinen bir sebze türüdür. Bu yüzden diyetlerinizde genelde sebze yemeği olarak belirtilen sebzelerden veya karışımlarından bir yemek tüketmelisiniz.

Zayıflamak İçin Sebze Yemekleri Nasıl Pişirilmelidir?

Diyette Sebze Yemeği Tüketimi

Sebzelerin yağda kızartılmaması gerekir. Çünkü bu durumda kalori değerleri aşırı şekilde yükselir. Besin değerleri ise yok olur. Önemli olan sağlıklı beslenmek ve kilo vermek ise sebzeler kesinlikle kızartılarak tüketilmemelidir.

Sebze yemekleri yaparken kalori değerini en düşükte tutmak için uygun olan yöntemlerden biri haşlamadır.Sebzeleri haşlarken içerisine az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olacaktır.

Özellikle de karnabahar ve brokoli gibi sebzeleri haşlarken limon eklenirse diyet sırasında müthiş bir öğlen veya akşam yemeği çıkmış olur. Hem düşük kalorili hem de daha sağlıklı…

Diyet süresince sebze yemeği yaparken aşırı yağ ve tuz tüketiminin önüne geçmeniz gerekir. Aşırı tuz kullanmak vücutta ödem oluşturur. Kilo kaybını da zorlaştırır. Tuz tansiyon ve kalp damar hastalıklarına da neden olabilmektedir. Bu yüzden diyet sırasında veya diyet yapılmasa da tuz az miktarda tüketilmeli veya tüketimi bırakılmalıdır. Yağ olarak da zeytinyağı tercih edilmeli ve yine az miktarda kullanılmalıdır.

Sebze yemeklerinize ayrıca soğan ve sarımsak eklerseniz yemeğe ayrı bir tat vermiş olursunuz ayrıca doğal antibiyotik olarak vücut bağışıklığınız da kuvvetlenmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here