Diyet Bırakmamak için Yapılması Gerekenler?

2
31

Günümüzde birçok kişi diyet yapmaya karar verir, çoğu başlamadan bırakır çoğu da 1 günde sonuç almayı beklediğinden 1 gün bile sürmeden ya da sonraki dünlerde diyeti bırakır. Diyet istikrarlı ve sabırlı olunması gereken bir beslenme cetvelidir. Heves ve azim ile başlanırsa çok ciddi sonuçlar elde edilebilir. Bu sonuçların alınması tabi kişilerde; cinsiyet, kilo, boy gibi durumlara göre değişmektedir.

Diyet Bırakmamak için Yapılması Gerekenler?

Diyet listesini harfiyen uygulamak, liste dışına çıkmamak ve kısa sürede beklenen sonucu almak için sabır ve kararlılık oldukça önemlidir. Nefsinize sahip çıkmalı ve size belirtilen kurallar dışına çıkmamalısınız.

Diyeti Bırakmamak İçin Yapılması Gerekenler

Çok sık tartılmayın

Tartılmak

Diyet sırasında acaba kaç kilo verdim düşüncesi ile çok sık tartıya çıkmayın. Gün içinde çok sık tartıya çıkmanız cesaretinizin kırılmasını sağlar. Ödem miktarının artmasına, bağırsaklarınızın çalışıp çalışmamasına bağlı tartıda çıkacağınız kilo miktarı değişebilir. Bu doğru bir sonuç almak demek değildir. Çok sık tartılmayarak diyetinize devam etmiş bırakmamış olursunuz.

Beslenme günlüğü tutun

Beslenme Günlüğü Tutun

Yediklerinizi ve içtiklerinizi saat saat yazın. Bir yere sürekli not alın. Besin çeşitliliği sağlamış ve netin eksik neyin fazla olduğunu bu sayede görebilirsiniz. Ne yemeli ya da ne yememelisiniz düşüncesi bu sayede ortaya çıkar ve daha az tüketerek daha hızlı kilo vermiş olursunuz.

Haftada 1 öğün olarak kendinizi ödüllendirin

Diyet Ödülü

Diyet listesi dışındaki yasaklı yiyecekler size her zaman cazip gelir. Yasaklı yiyeceklerden bir tanesini ya da birkaçını tüketerek ne olacak ki düşüncesine kapılıp yemeye devam etmenizi sağlayabilir. Bu düşünce ile haftada sadece 1 kez ve 1 öğünde diyet listeniz dışında olan bir yiyeceği tüketerek hem kendinizi ödüllendirin hem de listenize devam edin.

Kendinize gözünüzü korkutmayacak hedefler belirleyin

Hedef

Aşırı kiloluysanız ilk etapta 15-20 kilo vermeyi hedeflemek yerine 3-5 kilo vermeyi hedefleyin. Kilo verdikçe hedeflerinizi artırmaya çalışın. Ancak ilk etapta yüksek hedefler ile diyete başlarsanız vakit çok geç olmadan vazgeçersiniz ve hedefinize hiçbir şekilde ulaşamazsınız. Hedeflerinizi öncelikle düşük tutun, kilo vermeye başladıkça yükseltebilirsiniz.

Her gün aynı şeyleri tüketmeyin

Farklı yemekler

Sabit bir diyet listeniz olmasın. Her gün aynı saatte aynı şeyleri tüketmek sizi sıkabilir. Bu yüzden diyeti kısa sürede bırakma gereği duyabilirsiniz. Diyet listeniz çeşitli olsun. Her gün farklı şekilde beslenin. Bu şekilde hedefinize kısa sürede ulaşabileceğiniz diyet listenizi bırakmamış olursunuz.

Her güne farklı bir kahvaltı listesi ile başlayın

Farklı Kahvaltılar

Her sabah aynı kahvaltıyı yakmak sizi kasabilir ya da sıkabilir. Güne kahvaltı ile başlayacağınız için her gün aynı kahvaltıyı yapmak diğer öğünlerde liste dışına çıkmanıza neden olabilir. Bu yüzden farklı kahvaltılar yapmayı deneyin.

DİP NOT: Öğünleriniz öncesinde mutlaka 1 bardak kadar su için. Gün içindeki egzersizlerinizi mutlaka yapın.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar hocam sürekli başlayıp bıraktığım diyet için tavsiyelerinize uyacağım ayrıca bira diyeti hakkında fikirlerinizi merak ediyorum hani şu ünlü şarkıcının yaptığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here