Bakır Eksikliği Nelere Sebep Olur?

0
20

Bakırın insan vücudundaki görevi nedir? Bakır Eksikliği Nelere Sebep olur? hangi hastalıklar açığa çıkar? Bakır ve bakır hakkında merak edilen tüm bilgiler aşağıda yazmaktadır.

Bakır Nedir?

Eski zamanlardan beri bilinen bir metal elementidir. Atom numarası 29’dur. Periyodik cetvelde 1B grubu geçiş metallerinde bulunmaktadır. Özellikle elektrik sanayinde bol miktarda kullanılan element denilebilir.

İnsan vücuduna biyoanorganik yapıda katılmaktadır. Bazı enzimlerin yapısında bulunur. Eser miktarda ihtiyacımız olan element de denilebilir.

Bakırın Vücudumuzdaki Görevi Nedir?

Serbest radikalleri uzaklaştırma görevindedir. En çok da karaciğer ve beyinde bulunmaktadır. İnsan vücudunda demir hızlı emilime sahiptir. Bakırın varlığı demirin emilimini artırır. Bakır emilimini ise çinko azaltmaktadır. Protein ve yeşil sebzeler ise artırmaktadır.

İnsan vücudunda bakır birçok enzimin yapısında bulunmaktadır. Demirle birlikte hemoglobinin yapısını da oluşturmaktadır. Enerji üretiminde, demir mineralinin kullanımında, kemiklerin güçlenmesinde, bağ doku oluşmasında, merkezi sinir sisteminin çalışmasında, miyelin oluşmasında bakır görev almaktadır.

Bakır Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Bu soru aslında bakır eksikliği hangi hastalıklara ya da durumlara sebep olabilir diye değiştirilebilir.

  • Kansızlığa
  • Büyüme ve gelişme sorunlarına
  • Cilt sorunlarına
  • Saç sorunlarına
  • Kemik sorunlarına sebep olabilmektedir.

Bakır insan vücudunda eksik olabileceği gibi fazla da olabilmektedir. Bakırın fazlası dışkı yolu ile birkaç günde vücuttan atılabilmektedir. Buna karşın vücutta bakırın fazlası birikirse bu bakır zehirlenme gibi durumlara sebep olabilmektedir.

Günümüzde tüketilen birçok besinde bakır bulunmaktadır. Bakır eksikliği gibi durumlarda doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve bu eksikliğe bağlı oluşan hastalıktan kurtulmak adına bakır içeren besinler tüketilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here