Badem Yemenin Faydaları

0
56

Her gün badem yiyerek karbonhidrat tüketiminin azaldığını ve sonuç itibari ile kilo verildiğini biliyor muydunuz? Badem sandığınızdan da faydalı bir kuru yemiştir. Diyetinize mutlaka bademi eklemeli ve özellikle de ara öğünlerde mutlaka 4-5 badem tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Badem Yemenin Faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için de makalemizi inceleyiniz.

Badem Yemenin Faydaları

Badem Yemenin Faydaları

  1. Kolesterolü düşürür.

Badem kötü kolesterol seviyesini azaltmak için en etkili 5 gıdadan biridir. Yüksek kolesterol sorununuz varsa eğer günde 20-30 badem tüketebilirsiniz.

  1. Kardiyak hastalığını önler.

Bademin içinde yüksek düzeyde antioksidan vardır. Ayrıca tekli doymamış yağ asitleri ile magnezyum ve bakır içermektedir. Bu besinler kalbi ve dolaşım sistemini en üst seviyelerde tutar. Kardiyak hastalıkları ve diğer kalp problemlerini önlemek adına bademi kabuğu ile tüketmelisiniz.

Badem

  1. Daha sağlıklı mikrobiyata sahip olmanızı sağlar.

Bade dış yüzeyi sayesinde vücut daha çok probiyotik bileşen kazanır. İyi bakterilerin bağırsaklarda üremesi ve çoğalması için probiyotikler gereklidir. Özellikle de disbiosis hastası olunması durumunda badem tüketilmesi önerilir. Bu gibi durumlarda günde 30-35 tane badem tüketmelisiniz.

  1. Formda tutar.

Genelde kuru yemişlerin yüksek kalori içerdiğine inanılır. Ancak badem formda kalınmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre badem tüketen kişiler gün boyunca daha az karbonhidrat tüketmektedir. Bu da vücudun formda kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca badem lif içeriği sayesinde ve vitamin içeriği sayesinde kilo vermenizi de sağlar.

  1. Cilt sağlığına iyi gelir.

Bademin yüksek oranda manganez içermesi sebebi ile cilt sağlığı için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca badem E vitamini açısından da zengin olduğu için yaşlanmayı geciktirir. Güçlü bir antioksidan kaynağı konumundadır.

  1. Saç sağlığına iyi gelir.

B grubu ve E vitamini açısından zengin olduğu için saçları parlatır ve güçlendirir. Ayrıca magnezyum ve çinko gibi yüksek mineraller içerdiği için saç güzelliği, sağlığı ve gelişimi için de faydalıdır.

Badem Yemek

  1. Beyni gerektiği gibi çalıştırır.

Düzenli badem tüketilirse eğer beyin fonksiyonları gelişir. Bademin sağladığı tokoferol ve yağ asitleri hafızayı geliştirmektedir. Ayrıca beyindeki yaşlanma sürecini de yavaşlatmaktadır.

  1. Diş ve kemik sağlığına iyi gelir.

Badem yüksek fosfat içeriği sayesinde kemik ve diş sağlığını korur, kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun için haftada birkaç kez badem yemelisiniz. Her gün biraz daha badem tüketimini artırırsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here